Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Vzhůru ke hvězdám s DM

Dívejte se vzhůru na hvězdy a nikoli dolů na nohy. Pokuste se pochopit, co vidíte a proč existuje vesmír. Buďte zvědaví.“ —  Stephen Hawking

Již po několikáté jsme navštívili místní hvězdárnu a centrum přírodních věd. Jako vždy se nám pečlivě věnoval pan David Vališka, probral téma světelného znečištění a vysvětlil nám, co jsou „padající hvězdy“. Také nám objasnil, jak to ve skutečnosti je se znameními zvěrokruhu a jak to všechno vzniklo. Přestože jsme navštívili hvězdárnu již mnohokrát, opět jsme bohužel neměli štěstí na jasnou oblohu, takže z pozorování velkým dalekohledem sešlo. Nakonec se při našem odchodu přece jenom měsíc mezi mraky na obloze objevil. Byl právě v úplňku a mohli jsme tedy vidět takzvaný “halo efekt”, který není zase tak často viditelný, jak nás pan Vališka ujistil:

Večer, když navštívili naši hvězdárnu studenti střední průmyslové školy Jičín, se nám i přes zataženou oblohu podařilo spatřit a zachytit halový jev. Tedy když začal prosvítat Měsíc skrze mraky i s přihlížejícím Marsem, znatelně se ochladilo a v mracích byly krystalky ledu tvaru šestibokých destiček nebo hranolků. Tyto krystalky lámou světlo odražené od Měsíce a vytváří tzv. halo jevy.“ (zdroj fotografie https://www.facebook.com/photo/?fbid=698998861589160&set=pcb.698999061589140, Centrum přírodních věd a Hvězdárna Jičín)

Budeme věřit, že velkým hvězdářským dalekohledem se z kopule hvězdárny budeme moci podívat při další návštěvě.

Marcela Havrdová