Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Tvořivá FabLab pro žáky Masarykovy ZŠ Libštát

Pověst naší digitální dílny již překročila hranice Jičína. V pondělí 3. dubna jsme ve FabLabce přivítali celkem 14 žáků z 8. a 9. třídy z Masarykovy ZŠ Libštát, kteří u nás strávili celé dopoledne.

V úvodní části workshopu se děti seznámily s vybavením FabLabky, mohly si prohlédnout všechny stroje i moderní vybavení, kterým dílna disponuje. Následně se žáci rozdělili na tři skupiny a vybrali si jednotlivá stanoviště, kde se pustili do práce. Jedna skupina vyráběla menší svěrák v kovoobráběcí části dílny, další skupina si vyřezala vkusné velikonoční kraslice z dřevěné překližky na CO2 laseru dle vlastního návrhu a třetí skupina se pustila do zkoumání a pájení v elektrotechnické laboratoři.

Po velké přestávce se všichni nadšenci pro nové technologie odebrali do laboratoří výpočetní techniky, kde si vyzkoušeli dvě hodiny základů programování s micro:bitem, v rámci kterých se seznámili se základními funkcemi micro:bitu a vyzkoušeli si naprogramovat několik úloh, na kterých si osvojili základní programové konstrukce.

Dle slov paní učitelky Mgr. Svaté se žákům náplň celého dopoledne líbila a všichni odjížděli domů spokojeni. Nás těší, že jsme mohli pomoci otevřít dětem dveře k nových obzorům a nalézt cestu k novým technologiím.

František Otruba