Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Oprášená KYTICE v novém kabátě

Zemřela matka a do hrobu dána… Na topole podle skal… Nechoď, dceruško, k jezeru… Hoj, ty Štědrý večere…

Tyto i další verše z jednoho z nejznámějších děl české literatury si naši žáci připomněli netradiční formou. Třídy I2A a I3C se ve středu 25. ledna 2023 vypravily za kulturou do Klicperova divadla v Hradci Králové. Na programu byla jevištní podoba sbírky balad Kytice od nejslavnějšího miletínského rodáka Karla Jaromíra Erbena ve zpracování Karla Brožka.

Byť jde o jedem z titulů maturitní četby, snad divadelní inscenace kluky alespoň trochu přesvědčila, že tak úplně nepatří pouze do zaprášené knihovny s nálepkou „povinná četba“. Divadelní zpracování předložilo jiný pohled na magický svět balad i moudrost našich předků. Znovu se otevřelo téma viny i trestu daného zákony lidskými i přírodními pod romantickým hávem i s hororovou patinou. Neméně zajímavé bylo také ztvárnění scény i nápadité zpracování kostýmů, jak je vlastně již pro Klicperovo divadlo zvykem.

Třídám patří poděkování za vzorné chování i reprezentativní ustrojení. Snad si všichni užili příjemný den, ze kterého si odnesou hezký zážitek.

Helena Jandová