Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

MS Lotyšsko 2022

Ve dnech 5. 9.-18. 9. 2022 se konalo MS ISRA v Lotyšsku ve dráhovém modelářství, kterého se zúčastnil Lukáš Tříska (I4A), který se prvním rokem propracoval do české reprezentace.

Po dlouhé 15hodinové cestě začal ihned s tréninkem na první kategorii a to na týmový závod dvojic v kategorii PR24, kde byl jeho týmovým kolegou Daniel Blomqvist (SWE). Ač byl jejich věkový průměr nejnižší, v konkurenci 66 týmů z celého světa se vůbec neztratili a po velmi vydařeném výkonu v kvalifikaci a základní skupině obsadili v konečném pořadí nádherné 9. místo.

Další kategorie již jel Lukáš sám za sebe. A jakožto naprostý nováček bojoval ve světové konkurenci statečně.

Jako další se jela kategorie PR32, kde v kvalifikaci obsadil 71. místo ze 104 závodníků. Samotný závod se mu podařil lépe a trpělivou jízdou se v konečném pořadí probojoval až na krásné 40. místo.

Další na řadě byla kategorie F1/32 , kde si doslova vybral „nováčkovskou daň“ a po technických problémech obsadil 81. místo ze 102 závodníků.

Vše hodil za hlavu a soustředil se na poslední „královskou“ kategorii ES24. Po velmi povedené kvalifikaci, kde obsadil 25. místo, předvedl v samotné skupině D opravdu nádhernou jízdu a po odjetí všech skupin, kde startovalo 101 závodníků, obsadil nádherné 11. místo. Tímto výsledkem se zároveň probojoval do semifinále, ve kterém se vždy utká 24 nejlepších závodníků po základních skupinách. Již tento postup byl pro něho velkým snem, a tak zabojoval i v samotném semifinále a po urputném boji, ve kterém rozhodovaly skutečně i centimetry, byla senzace na světě!

Postup do „velkého finále“ byla pro Lukáše naprostá fantazie. Úplně neznámý mladík mezi osmi nejlepšími na MS!  Ani této výzvy se nezalekl a pustil se s vervou do samotného finále, kde se vůbec neztratil a po velkém boji obsadil fantastické 5. místo!

Dále následovalo slavnostní vyhlášení a předání jednotlivých cen, kde se z nováčka stala během 14 dní strávených v dalekém Lotyšsku „velká hvězda“ slot racingu a vysloužil si naprosto největší potlesk.

A toto je krásný příklad ostatním dětem a mládeži, že i z malého slot racingového klubu v Trutnově se dá usilovnou a trpělivou prací vypracovat do světové špičky tohoto nádherného, i když neznámého sportu.

Antonín Tříska, otec