Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

LAKOMEC – NEJikoničtější skrblík

„Oloupili mě o vás, vy moji hodní přátelé, a já, připraven o vás, já jsem s vámi pozbyl své jediné podpory, své útěchy, své radosti. Jsem hotov a nemám na tomto světě již co pohledávat. Bez vás nemohu žít. Je se mnou amen, jsem u konce svých sil, umírám, jsem mrtev, jsem pohřben!“

Takto si i v pátek 1. 12. zoufal proslulý lakomec Harpagon nad ztrátou své kasičky plné peněz v nejslavnější komedii mistra barvitých charakterů a zápletek – J. B. Poquelina – Molièra. Kam až může vést chorobná závislost na majetku? Může být opravdu smyslem života jen jeho hromadění? Takových Harpagonů, kteří jsou schopni pro peníze udělat cokoli, nechat si zničit přátelské a mnohdy i rodinné vztahy, potkáváme dodnes mnoho. V komedii plné úsměvných zápletek a nedorozumění se jim můžeme s klidem zasmát a prožít zadostiučinění, které nám v reálném světě mnohdy přáno není. To mohly zhodnotit třídy EA1 a I2A, které se vypravily za kulturou do Masarykova divadla v Jičíně, kam zavítali herci z pražského Divadla Radka Brzobohatého.


„Pokud jde o peníze, jde víc než o život. A pokud jde o peníze, je o zábavu postaráno.”

A to skutečně bylo – o zábavu postaráno. Povedená rodinka z legendární francouzské komedie nešla daleko pro současné hlášky, vtipy a prvky projevu dnešní mládeže. Ústřední téma dvou generačních postojů, starého, despotického, konzervativního, proti mladému, bezohlednému a nezodpovědnému ztvárnilo divadlo formou blízkou právě středoškolákům.

Helena Jandová a Nikola Kobrlová