Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Kurz základů programování pro žáky ZŠ v Knihovně Václava Čtvrtka

Ve spolupráci s jičínskou Knihovnou Václava Čtvrtka proběhl kurz výuky základů programování pomocí micro:bit, což je jakýsi malý kapesní počítač v podobě programovatelné chytré „destičky“, která umí např. rozsvítit až 25 LED diod, zahrát hudbu. Micro:bity dokáží navíc také komunikovat mezi sebou. Lze k nim připojovat různá tlačítka, minipiano, barevná LED svítidla a další.

Se žáky druhého stupně ZŠ jsme se setkali ve dnech 16. a 23. 2. 2023. Obě lekce na sebe přímo navazovaly a tím pomohly účastníkům posunout se v tématu poměrně daleko. Při prvním setkání byli žáci seznámeni s úplnými základy programování (zobrazení symbolů, textu, rozsvícení LED diody připojené k micro:bitu), následně si vyzkoušeli naprogramovat osvětlení lednice v závislosti na otevřených/zavřených dveřích. Ve druhé lekci už se programovala vzájemná komunikace mezi micro:bity, účastníci se pokoušeli rozsvítit LED diodu na dálku (jako dálkovým ovladačem).

Vrcholným výstupem se stalo naprogramování hry na postřeh, při kterém došlo na spolupráci v týmech.

Atmosféra byla velmi příjemná a klidná. Z reakcí zúčastněných lze soudit, že kurz vzbudil nadšení a zápal pro programování a práci s micro:bity. A nás těší, že jsme mohli ve spolupráci s knihovnou podpořit programátorskou osvětu mezi veřejností a přesvědčit třeba i naše budoucí studenty, že učit se jde i jinak.

František Otruba, Jaromír Vaníček