Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Jak jsme si vedli v celostátním kole Energetické olympiády

V pátek 10. listopadu soutěžili naši studenti Alex Nágl a Matěj Strnad (oba z EA3) ve finálovém kole Energetické olympiády na FEL ČVUT v Praze. Získali mimořádnou cenu partnera olympiády (ČEPS) a ocitli se tak mezi oceňovanými studenty. Na celostátní úrovni je to velký úspěch pro kluky samotné i pro školu. Na své studenty jsme náležitě pyšní a děkujeme za jejich vzornou reprezentaci školy!

Video ohlédnutí z finálového dne – k náhledu zde
Zpráva na Novinkách – Tiskovou zprávu o olympiáda převzaly Novinky.cz – zde

Jaké jsou jejich vlastní dojmy a zkušenosti?

1. Co tě přivedlo na myšlenku zúčastnit se soutěže Energetická olympiáda?

Matěj: Nic moc speciálního. Prostě se objevila nabídka, tak proč ji nevyužít.

Alex: Navíc když to znělo jako něco, v čem máme šanci.

2. Jaký největší zážitek si ze soutěže odnášíš?

Matěj: Kromě srážky tramvají a bloudění po kolejích se mi nic specifického nevybavuje. 😊

3. Jak jsi vnímal postup svého týmu do celostátního kola z prvního místa?

Matěj: Taktéž nijak speciálně. Už při vyplňování jsme tušili, že se nám opravdu daří. A když jsme viděli 30 bodů, tak nám bylo jasné, že postoupíme.

Alex: První místo bylo jen příjemné zjištění, na nic to ale vliv nemělo. Tým, který byl první, má stejné podmínky na finále jako všech 25 postupujících.

4. Přišlo během soutěže nějaké překvapení?

Matěj: Ano, u závěrečného hodnocení. Tak trochu jsme doufali v lepší než 14. místo. Naše téma splňovalo podmínky hodnocení, bylo inovativní, realizovatelné a navíc reálně užitečné. S nepříliš velkými náklady. Ostatně společnost Google podobná řešení též zkouší. A úspěšně. Z našeho pohledu však šanci na úspěch dostaly spíše “neutrální” projekty a projekty, o kterých se velmi dobře mluví. Nikoli projekty, které pojednávají o sice velkých úsporách, ovšem v pozadí; běžného člověka to tedy nezajímá. Témata nejsou tak přitažlivá.

Alex: Že byl ale náš projekt zpracovaný dobře, potvrzuje hodnocení generálního partnera, společnosti ČEPS, která nám udělila speciální cenu.

5. Co si z účasti ze soutěže odnášíš?

Matěj: Soutěž je fajn a získali jsme tam spoustu zážitků.

6. Doporučil bys účast v příští soutěži spolužákům? Můžou se na účast nějak dopředu připravit?

Alex: Klidně. Co se rad týče, tak za nejdůležitější považuji vůbec ten první krok. Volbu týmu. S Matějem jsme byli dokonalý tým – každý má trochu jiné dovednosti, ale na vysoké úrovni. Takže například u školního kola jsem řešil více početní úlohy, Matěj naopak úlohy, které potřebují vyhledávání a zpracování velkého množství dat.

Matěj: Do finále bych doporučil připravit si prezentaci dopředu, témata jsou velmi dobře předvídatelná. A na samotném finále by bylo přínosné se více bavit s mentory a případně trochu prezentaci poupravit. Při vytváření prezentace přímo na místě není na konzultace čas. Téma bych založil na něčem populárním, ale tak, aby žádnou z firem v porotě nepoškozovalo.

Matěj Strnad a Alex Nágl (EA3) pod vedením pana učitele Miloslava Breta