Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Jak jsme hacknuli tiskárnu

Naši žáci se účastnili akce kybernetické bezpečnosti CzechCybertron ve Dvoře Králové nad Labem. Celkem 7 žáků naší školy se učilo hackovat na Střední průmyslové škole a Střední odborné škole ve Dvoře Králové nad Labem.

Nejednalo se o soutěž, nýbrž o workshop se zaměřením na nácvik kybernetických útoků a jejich obrany. Útočilo se na síťovou tiskárnu, televizi, kamery nebo jaderný reaktor. Pro naše žáky se jednalo o nové techniky, které se u nás vyučují až v posledních ročnících, a jsme rádi, že si je již osvojili.

Jaromír Vaníček

Nicolas Recalde, I2B

Bylo to tam skvělé! Mají opravdu dobře vybavenou školu s výkonnými počítači, robo pažemi, urychlovač částic atd.

Zjistil jsem, jak málo té opravdu reálné části sítě rozumíme, ale naučili jsme se hacknout do tiskárny, televize, která běží na serveru v podobě RaspberryPi, dostali jsme se do kamer školy, otevřel jsem trezor z počítače a obecně jsme se dozvěděli, jak zranitelní jsme a jak se dá vše obejít. Jediný způsob, jak být 100% v bezpečí, je nepoužívat elektroniku.

Hackovali jsme na Ubuntu ve VirtualBoxu a používali jsme aplikace jako Wirewolf, Vim/Midnight Commander, Packet Sender a rozhodně je co dohánět, protože tam byli i ti prváci lepší v síťaření než my (nebylo jich ale tolik). Byli tam na nás velice hodní a měli s námi velkou trpělivost.

Filip Hanout, I3C

Za mě to bylo užité, zjistil jsem, že digitální svět, který není dobře zabezpečený, je opravdu zranitelný. A to i takovými dřeváky, jako jsme my. Dokázali jsme se dostat do tiskárny a vytisknout si jakýkoliv text, dokázali jsme se dostat do televize, takže jsme si tam mohli dát text. A několika z nás se podařilo dostat i do kamer a odepřeli jsme jim přístup, načež nás následně zatkli (samozřejmě jsme se nechali 😂). Když jste na takové akci, tak se musíte vžít, stihli jsme být hackeři, vězni a já dokonce i informátor pro místní oddělení proti hackerům. Byli tam i tací, kteří dokázali odbouchnout reaktor během první hodiny celé akce (to byl myslím jejich třeťák nebo čtvrťák). Takže za mě určitě hodnotím kladně, naučil jsem se něco nového. Zjistil jsem jednoduchost i složitost hackování. A tu škodlivou část hackingu může dělat i úplnej Pepa.

David Zikmund, I3B

Za mě to bylo moc fajn, překvapilo mě, že jsem se docela dost chytal na moji omezenost vědomostí.

Určitě to každému něco dalo a ani si nedokážu představit, jak vypadá jejich vícedenní workshop, protože jen to, co jsme udělali za jeden den, je chvályhodné.