Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Harpagon svou kasičku nakonec opět našel

„Oloupili mě o vás, vy moji hodní přátelé, a já, připraven o vás, já jsem s vámi pozbyl své jediné podpory, své útěchy, své radosti. Jsem hotov a nemám na tomto světě již co pohledávat. Bez vás nemohu žít. Je se mnou amen, jsem u konce svých sil, umírám, jsem mrtev, jsem pohřben!“

Takto si i dnes zoufal proslulý lakomec Harpagon nad ztrátou své kasičky plné peněz. Jedno z nejznámějších děl francouzského dramatika Moliéra si naši žáci připomněli netradiční formou se scénou pojatou velmi moderně. Stejně netradičně vypadaly kostýmy herců, kteří předvedli skvělé výkony, jež mohly zhodnotit třídy SC3 a SM2A/SC2A v úterý 21. března 2023, kdy se vypravily za kulturou do Klicperova divadla v Hradci Králové.

„Pokud jde o peníze, jde víc než o život. A pokud jde o peníze, je o zábavu postaráno.”

A to skutečně bylo – o zábavu postaráno. Povedená rodinka z legendární francouzské komedie nešla daleko pro současné hlášky, vtipy a prvky projevu dnešní mládeže. Ústřední téma dvou generačních postojů, starého, despotického, konzervativního, proti mladému, bezohlednému a nezodpovědnému ztvárnilo divadlo formou blízkou právě středoškolákům.

Helena Jandová