Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Exkurze do Škoda Auto a. s. Mladá Boleslav

proběhla ve čtvrtek 9. února 2023, účastnily se jí třídy I2C, SC2/SM2A a OB2/SZ2.

Po příjezdu do Škoda Auto Muzea jsme v recepci obdrželi reflexní vesty, audio průvodce a seznámili jsme se s bezpečnostními opatřeními. Následně jsme nastoupili zpět do autobusu a vjeli do areálu automobilky branou č. 8. Při jízdě areálem jsme poslouchali výklad paní průvodkyně o historii i současnosti závodu, jeho výrobním programu a plánech do budoucna. V areálu jsme nejdříve navštívili lisovnu, kde jsme viděli právě aktivní výrobní linky s lisy. Po lisovně jsme šli do svařovny, kde se už části svářely dohromady pomocí průmyslových robotů a tvořily se z nich karosérie.

Po odchodu z areálu nás paní průvodkyně opustila a my v doprovodu našich vyučujících jsme znovu zašli do Muzea Škoda, jehož výstava aut a modelů pokrývala nejranější minulost firmy až po současnost. Navštívili jsme také depozitář s těmi nejzajímavějšími exponáty a Zákaznické centrum Škoda, kde jsme si mohli prohlédnout a vyzkoušet nejnovější modely, např. Škoda Enyaq, Škoda Karoq a Škoda Scala.

Méně související se „Škodovkou“ bylo nedaleké Letecké muzeum Metoděje Vlacha, kam jsme následně jeli. Byla zde vystavena spousta historických letadel z Česka i ze světa, jako německý Klemm 25H nebo první český letoun Metoděje Vlacha. Expozice nekončila u letadel, následovala prohlídka nabízející všelijaké pozoruhodné předměty spojené s letectvím. Návštěvu jsme zakončili posezením v přilehlé muzejní kavárně. Poté následoval odjezd do Jičína.

Akce se vydařila. Exkurze podobné těmto jsou podle mě skvělým a pestrým doplňkem výuky.

Tadeáš Bis, SM2A