Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Exkurze do firmy Enika Nová Paka

Maturitní třída EA4 navštívila v pondělí 21. 11. 2022 firmu Enika Nová Paka. Jde o poskytovatele systémových řešení s vlastním vývojem. Využívá svůj řídicí systém Poseidon a Poseidon City, který je určen pro energeticky úsporné řešení osvětlení a stínění se senzory pro snímání teploty, vlhkosti, pohybu nebo kvality ovzduší v průmyslu, kancelářích atp. Při navázání na systém Navisys lze získat stálý přehled o spotřebě energií, který je aktuálně velice užitečný.

Firma dále disponuje širokou nabídkou moderních svítidel pro průmyslové prostředí. Rovněž je výhradním distributorem řady komponent, jako jsou například spínací, jisticí, připojovací a konstrukční prvky, bezdrátové výrobky a dále komponenty určené k automatizaci výroby a měření a regulaci.

Naši žáci prošli oddělením vývoje HW a dozvěděli se řadu zajímavých informací o výrobě prototypů a testování výrobků před schvalováním do výroby včetně návštěvy elektromagneticky odstíněné zkušební komory. Nahlédli rovněž do výrobních prostor na finalizaci a stoprocentní výstupní testování výrobků. Odnesli si mnoho informací o firmě s referencemi k výrobkům od uživatelů z celé Evropy. Zajímavá je určitě i nabídka možnosti získání námětu závěrečné práce při pokračování studia na vysoké škole s technickým zaměřením.

Vladimír Vik