Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Cybertron 2023

Vratislavská technická univerzita a Úřad Maršálka Dolnoslezského vojvodství pořádali ve dnech 26. 9. – 28. 9. 2023 konferenci “Cybertron”. Jedná se o soutěž pro mladé informatiky z Polska, České republiky a Slovenska, kteří soutěžili v oblasti kybernetické bezpečnosti. Naši školu reprezentovali studenti Patrik Liďák a Tomáš Broženský ze třídy I4C.

“Cybertron” byl složen z terénní hry a IT části. Cílem soutěže bylo vybudovat povědomí o nebezpečích, která mohou číhat na internetu, naučit se jim čelit a případně je eliminovat.

Scénářem letošní hry byl hackerský útok: hackeři ovládli portál místní redakce a ochromili její činnost. Útok znemožnil zveřejňování nových zpráv, redakční účty zaměstnanců byly zablokovány.

Účastníci museli mimo jiné najít skulinu, kterou hackeři převzali systém redakce, a pokusili se vypořádat se zašifrovanými disky.

Na tvorbě hry a úkolů se podíleli výzkumníci z Fakulty informatiky a telekomunikací, vědeckého kroužku Whte Hats a pracovníci WCSS a také 16 polských mentorů, tedy hráčů z předchozích ročníků.

Jana Špicarová