Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Zájezd do Anglie a Paříže

 

Ve středu 28. dubna 2010 kolem desáté hodiny dopolední opustil město Jičín autobus Cestovní kanceláře František Prášek. V zájezdovém vozidle mířícím na britské ostrovy cestovalo kromě dvou desítek studentů frýdecko-místeckého gymnázia s dozorem také osmnáct výletníků z VOŠ a SPŠ, Jičín společně s PaedDr. Taťánou Chlumskou a Mgr. Pavlem Velešovským. Řidiči Karel a Kamil vedli vůz bezpečně přes několik států, zatímco slečna průvodkyně Soňa postupně seznámila účastníky zájezdu s programem výletu.

Ve čtvrtek velmi brzy ráno dorazil trajekt vypravený z francouzského Calais do britského Doveru. Z útrob lodi vyjel po levé straně silnice i zmíněný autobus a zamířil k Londýnu. V centru metropole se studenti pod vedením slečny Soni vydali kochat krásami hlavního města britské monarchie. Big Ben, Westminsterské opatství, Trafalgarské náměstí, Buckinghamský palác, Tower bridge, Greenwich – to je pouze krátký výčet toho, co Londýn nabídl k vidění a kvůli čemu se zájezd vrátil do velkoměsta i druhý den.

O nocleh pro výletníky se postaraly anglické rodiny, které jim tak daly možnost nahlédnout do běžného života ostrovanů a srovnat ho s životem v české kotlině. Nezvykle působil například britský styl bydlení nebo jídelníček.

V sobotu po rozloučení s hostiteli vyrazili studenti autobusem zpět ke kanálu La Manche. V průběhu cesty jsme navštívili města Rochester a Canterbury, kde probíhaly prvomájové festivaly. V Doverském přístavu se naskytl nádherný pohled na bílé útesy, který byl posledním rozloučením s Velkou Británií. Po přistání na pevnině následovala asi hodinová cesta krajinou Francie do motelu F1, kde účastníci zájezdu strávili noc.

Nedělní den patřil návštěvě Paříže. Z Eiffelovy věže měli výletníci možnost shlížet na úžasné panorama francouzské metropole. Procházka pod taktovkou slečny průvodkyně provedla výletníky přes palác Louvre, katedrálu Notre-Dame, Invalidovnu a další významné pamětihodnosti. Pohled na noční Paříž s nasvícenou „Železnou dámou“ nabídl vrch Montmartre, na kterém se tyčí bazilika Sacré – Coeur.

Po nastoupení do autobusu čekal cestovatele návrat domů. Po dlouhé cestě dorazili studenti spolu s učiteli do Jičína znaveni, ale plni nezapomenutelných zážitků.

 

Vladimír Dobiáš, T3