Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Brána číslo 9 se otevřela!

Brána číslo 9 se otevřela!

Dny končícího školního roku 2021/2022 prožívají žáci VOŠ a SPŠ, Jičín a jejich učitelé různě. Někteří u osvěžující vody koupališt, jiní na sportovištích, či ve stínu Prachovských skal. Třídy ST1B/ET1 a OB2/SZ2 v úterý 28. června autobusem řízeným panem učitel F. Kubínem směřovaly do Mladé Boleslavi. Cíl byl jasný: ŠKODA AUTO a.s., konkrétně Zákaznické centrum, provoz, lisovna a montážní linky, a muzeum.

Většina zúčastněných věděla, že tato společnost je největším výrobcem automobilů v Česku, mající ve znaku okřídlený šíp. Možná menšina zúčastněných si i z hodin dějepisu pamatovala informace z rané historie společnosti, kdy dva cyklisté, mechanik Václav Laurin a knihkupec Václav Klement, založili malý podnik poté, co se Václavu Klementovi rozbilo nové kolo Germania, na reklamační dopis psaný česky přišla reakce ústeckého zastupitele německého výrobce s poznámkou, ať pisatel, pokud něco chce, použije příště srozumitelný jazyk. Nespokojen s odpovědí se Klement rozhodl založit vlastní firmu na výrobu jízdních kol, kterou otevřel společně s Václavem Laurinem roku 1895 v Mladé Boleslavi.

Vlastní exkurze měla rychlý spád. Zákaznické centrum ukázalo nepřeberné množství barev a modelů automobilů a elektromobilů, např. FABIA, SCALA, KAMIQ, OCTAVIA, KAROQ, KODIAQ, SUPERB, ENYAQ, nejen na stránkách magazínů, ale především ve svých prostorách. Do vystavených modelů někteří nahlédli, někteří si dokonce v ergonomických sedadlech mohli chvíli snít.

Neonové vesty, sluchátka a instrukce průvodců zahájily prohlídku provozu. Šedivé budovy postupně pohlcovaly „ovestované“ Visit, kroky vedly po vyznačených trasách, vjemy zrakové střídaly vjemy sluchové, které přebil pocit rychlosti, dominující nyní u zaměstnanců na montážních linkách a za několik málo týdnů i u automobilů v rukou zákazníků.

Muzeum všechny na chvíli vtáhlo do historie, ale následně vrátilo do současnosti. Střípky dalších informací (společnost je tu již déle než 125 let, je jednou z nejdéle kontinuálně vyrábějících automobilek na světě, je zastoupena na více než 100 trzích světa, je 30 let součástí koncernu VOLKSWAGEN, nabízí 12 modelových řad, zaměstnává více než 35 000 lidí v ČR s věkovým průměrem 36 let, dlouhodobě je největší českou firmou podle tržeb, největším českým exportérem a jedním z největších českých zaměstnavatelů) se spojily do nyní zcela konkrétního obrazu společnosti ŠKODA AUTO a.s. Týmovost a profesionalita, to jsou slova vystihující převažující pocity u žáků i pedagogického dozoru po návratu do Jičína.

 

2022 návštěva ve Škoda Auto 2022 návštěva ve Škoda Auto
2022 návštěva ve Škoda Auto 2022 návštěva ve Škoda Auto