Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Praha a Pražský hrad – výuka jinak

Praha a Pražský hrad – výuka jinak

„Pražský hrad můžeme směle nazvat nejvýznamnější historickou a kulturní památkou České republiky. Založení hradu sahá až do 9. století a jeho více než tisíciletá historie je úzce provázaná s dějinami českých zemí i celé Evropy. Dnes na Pražský hrad přichází velké množství návštěvníků, kteří se obdivují jeho velkoleposti, architektuře i historii.“

Poznávat historii a obdivovat památky Pražského hradu se 3. května 2022 vydali i studenti naší školy – třídy I1C a ST1A. S průvodkyní navštívili všechna čtyři hradní nádvoří a prohlédli si interiéry Starého královského paláce, katedrály sv. Víta, Baziliky sv. Jiří a prošli si zajímavá místa Zlaté uličky. Během výkladu se seznámili s významnými architekty a panovníky, kteří se zasloužili o stavební rozvoj celého hradebního komplexu a přilehlých zahrad. Po skončení prohlídky sešli po Starých zámeckých schodech do historické části města, kde jejich návštěva Prahy pokračovala volnějším programem.

Výlet do Prahy

Výlet do Prahy byl pro mě a myslím si, že i pro většinu mých spolužáků, velkým zážitkem. Prošli jsme si celý Pražský hrad a poté také další pražské památky, např. Karlův most, Valdštejnskou zahradu, Staroměstskou radnici nebo Týnský chrám. Já osobně jsem doposud na prohlídce Pražského hradu nikdy nebyl, a proto mi přišla velice zajímavá. Nejvíce mě zaujal Starý královský palác a místnost k němu přilehlá, kde v roce 1618 došlo k „druhé pražské defenestraci”. V Praze jsme také měli možnost vidět některé známé osobnosti, jako např. na Malostranském náměstí bývalého politika Miroslava Kalouska, nebo na Staroměstském náměstí youtubery „Kluky z Prahy “.

Závěrem bych se rád podělil o svůj dojem-takovéto „příjemné vzdělávací akce” jsou jistě přínosem a vhodným doplněním běžné školní výuky. Z důvodu lepšího zapamatování a ucelenější představy o dané věci.

Lukáš Jirásko ST1A

Praha 2022 Praha 2022