Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Werichova pohádka a S-divadlo jičínského K-klubu nás vrátily ke kultuře!

Werichova pohádka a S-divadlo jičínského K-klubu nás vrátily ke kultuře!

„Já myslím, že civilizace není dobrá, když je bez kultury. Člověk potřebuje ke štěstí a spokojenosti pohodlí tělesné, ale i duševní. Kultura a civilizace musí jít ruku v ruce.“ J. Werich

Ve čtvrtek 28. dubna žáci 3. ročníků zhlédli rozvernou pohádku, z Werichovy knihy Fimfárum, Lakomá Barka o nejlakomější ze všech lakomých obyvatel vesnice Dejvice. Amatérský divadelní soubor dospělých, navazující na dlouhou ochotnickou tradici v Jičíně, pod taktovkou režisérů M. Zajíčka a R. Kalvody přesvědčil, že nejen Werichovy pohádky jsou určeny malým i dospělým divákům. Dřevěná sedadla v sále jičínského K-klubu tak obsadili vedle středoškoláků i ubrebtané děti ze základní školy. Bavili se všichni stejně dobře!

Pohádkový příběh okouzlil jedinečným humorem, jazykovým vtipem a moudrostí. Přitáhl pozornost i opravdovým hereckým kumštem a skutečností, že mezi herci se objevili učitelé buď současní (p. Stránský), nebo dřívější (p. Horák, p. Koníř). Výsměch adresovaný lidským nešvarům, lakotě, chamtivosti, nevěře, lenosti, výsměch adresovaný lidským slabostem, které byly, bohužel jsou a možná i budou. Setkávání s lidmi, kteří jsou hodní a zlí, moudří a hloupí, upřímní i vychytralí, se stále dějí. Reakce? Smích, nebo pomoc. Žáci potleskem ocenili výkony herců, srdcařů, a při návratu do školy převažovaly usměvavé tváře a myšlenky podporující to správné poselství Werichovy pohádky, tzn. pomáhejme si.