Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Strojařina je nádherný obor…

… řekl pan učitel Tomáš Pavlíček.

Mezi našimi učiteli se najdou osobnosti bezesporu inspirativní, které se kromě výuky věnují mnoha jiným činnostem. A to i praktickým, které se promítají do běžného života. I do sportu. Konkrétně v tomto případě do motorsportu.

Pan učitel Tomáš Pavlíček je nadšený pedagog, o tom byla řeč již několikrát. Věnuje se studentům ve škole i strojařské praxi ve své dílně. Kromě jiného už léta spolupracuje se Škodou Auto. Podílel se na výrobě součástek na karoserie či na palivovou soustavu závodních modelů automobilů.

Od konstruktéra Škody Motorsport, Jindřicha Víta, se k němu tentokrát dostal výkres odvzdušňovacího ventilu palivové soustavy pro nový model závodní Škody Fabia Rally2 evo. Škoda Motorsport uvádí před sezónou 2021 na tomto voze mnoho technických vylepšení, např. nové mapování/časování přeplňovaného motoru, novou specifikaci tlumičů, přepracovaný systém mazání motoru, nové rozložení tlačítek na volantu a jiné vymoženosti, které vedou k lepší výkonosti, ovladatelnosti i bezpečnosti vozu.

https://www.autoweb.cz/skoda-se-chlubi-novou-evoluci-zavodaku-ktery-ve-svete-nema-konkurenci

Pan učitel Pavlíček se osobně podílel na dlouhé měsíce trvajícím vývoji, zkoušení a vylepšování odvzdušňovacího ventilu palivové soustavy, který předchází nárůstu tlaku v systému, pokud se závody konají ve vysokých teplotách při malých rychlostech. Poskytl Škodě technologickou podporu, připomínkoval výkresy vzhledem k vyrobitelnosti produktu a realizuje samotnou výrobu. Nově vyvinutý prvek prošel schvalovacím bezpečnostním řízením FIA (Mezinárodní automobilová federace, sídlí v Paříži), proto mohl být na novém modelu závodní Fabie ventil aplikován.

Taková součinnost a zkušenost s velkou firmou a zájem o velmi specifickou problematiku může být jistě inspirací i motivací pro sebezdokonalování našim studentům, kteří můžou se svým panem učitelem konzultovat vlastní nápady.