Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Hekni si svůj Hackathon

„Před dávnými a dávnými časy v jedné předaleké škole jménem VOŠ a SPŠ, Jičín se odboj nažhavených studentů rozhodl vytvořit aplikaci s velice jednoduchým a přehledným designem, který pochopí i mistr Joda. Náš kovidový odboj naší aplikací snižuje riziko nákazy koronavirem. A jednodušeji podává informace o rozsahu pandemie v daných lokalitách, a to i v nejzapadlejších koutech naší pivní galaxie.“ (autoři projektu)

Naši studenti se postavili letošní unikátní výzvě v době koronavirové – programovali nepřetržitě celý den a půl v soutěži Hackathon Open Data 2020. Společnými silami z pohodlí domova v online prostředí vytvořili aplikaci „Cestovatelův průvodce karanténou“, která umožňuje zobrazit aktuální data ohledně koronavirové situace v jednotlivých městech a obcích, které eviduje Ministerstvo zdravotnictví. V aplikaci využívají tzv. otevřená data, která vhodně zobrazují. Pracují přitom s následujícími technologiemi: pro databázi PostgreSQL, frontend: Angular a Google aplikace (grafy, mapy) a pro backend: python (flusk, psycopg2). Přidanou hodnotou aplikace je vlastní výpočet reprodukčního čísla a informace o pravděpodobnosti nákazy v dané lokalitě.

Celá akce byla odstartována ve středu po osmé hodině. Po úvodním vstupu a vyřešení dílčích technických problémů začala naše skupina pracovat na své aplikaci kolem jedenácté dopoledne. Kristýna Petrlíková (I3B), Vojtěch Kuchař (I4B), Jan Nykl (I4A) a Adam Pudil (EA4) se dohodli na řešení a dali se do práce. Do půlnoci se dařilo dílo více méně společně, později přišla postupná krize, kdy si jednotliví členové sem tam odskočili do říše snů, aby se posléze vrátili, vystřídali se s dalším členem týmu a udržovali tak probíhající hovor.

„Hovor a kafe nás držely při životě.“

Otázkou bylo, jak absolvovat společnou besedu v osm hodin ve čtvrtek ráno, aby zůstal zachován i společný hovor. Nakonec se i tento problém vyřešil, čímž se týmu podařilo vysílat nepřetržitě pár minut přes 24h, po kterých videohovor v prostředí MS Teams samovolně skončil. Více Teamsy nedaly. 🙂

Nicméně relace byla obnovena. Blížila se čtvrteční jedenáctá hodina, hodina prezentace, kterou měl u sebe připravenou Honza Nykl. Ale co čert nechtěl… Deset minut před zahájením mu padá internet… Přichází panika… Infarktový stav… Leč Honza se nedal. Využil několikaminutového zpoždění při připojení poroty, jeho síť znovu ožila a prezentace proběhla úspěšně. A to natolik, že náš tým získal 3. místo!!!

Kromě krásného umístění získali členové týmu i mnohem více – zajímavou zkušenost, jak na dálku pracovat v online prostředí na jednom projektu, kdy je úskalím usměrnit hovor čtyř osob současně, aby se vyjádření přes jeden kanál netloukla. Zjištění, že v jistém směru je taková spolupráce produktivnější a efektivnější, než na společném místě, že nejlepší je rozdělit si úkoly a komunikovat ve dvojicích, že po 24 hodinách je člověk unavený a dělá chyby. A i v tomto stavu ještě řeší úkol na páteční matiku. 🙂

Děkujeme týmu za skvělou reprezentaci školy.

Aplikaci je možné vyzkoušet na adrese https://covidtour.ml/

 

2020 HACKATHON 2020 HACKATHON
2020 HACKATHON