Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Zhasni si a sni sny o bílé zimě

Studentům prvních ročníků, kteří měli zájem se zúčastnit, se takový sen o bílé zimě splnil na lyžařském školním kurzu, který proběl od 22. do 29. 2. 2020. V předtuše bujarých zimních radovánek vyrazili do Krkonoš, kde přece jen i v letošní bídné zimě nějaký sníh napadl. Pod dohledem vydařené sestavy pedagogů si užili krásný týden v takřka pohádkové zimě.

V letošním školním roce pořádala škola pro studenty prvních ročníků již tradičně lyžařský výcvik. Lokalita Moravská bouda 1225 m.n.m. zajistila nakonec dostatečné množství sněhu. Dala však poznat i rozmary horského počasí od vichřice, deště, chumelenice až po modré nebe se sluncem. Studenti potrápili skluznice na sjezdovce u Davidových Bud, v běžeckých stopách. Letos nově přibyla i možnost užít si výcvik na snowboardu. To vše pod taktovkou zkušených instruktorů, kteří se snažili vylepšit jejich lyžařské umění. Konané večerní přednášky měly za úkol účastníky seznámit s teoretickou přípravou na běžecké i sjezdové lyžování, taktéž na jízdu na snowboardu, seznámit s novými trendy v oblasti vybavení, vysvětlit dynamicky se rozvíjející fenomén skialpinismu na našich horách. Celodenní výlet na horský hřeben se letos vzhledem k povětrnostním podmínkám nakonec nekonal, hezké dny si účastníci kurzu užívali především aktivně na lyžích a prknech.

Nakonec se všichni vrátili z LVZ v pořádku, bez zranění a se vším vybavením. A snad i s nezapomenutelnými zážitky, které si člověk může odvézt jen z hor. Poděkování patří všem zúčastněným instruktorům, panu Říhovi, panu Pavlíčkovi a paní Havrdové, za pomoc. Výjimečně přátelská atmosféra, ovšem samozřejmě v respektu k daným pravidlům, přispěla k příjemnému prožití celého týdne, na který snad budou všichni rádi vzpomínat.

Jiří Klíma