Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Předvánoční výlet do Budyšína

Bývá už tradicí, že se před Vánoci chceme svátečně naladit. Proto pořádáme výlety do nazdobených, svítících a voňavých měst za hranicemi ČR, abychom vstřebali adventní atmosféru. V letošním školním roce se 12. prosince některé třídy vypravily na návštěvu do předvánočního Budyšína.

Dne 12. 12. 2019 jsme navštívili vánoční trhy v německém městě Budyšín. Po příjezdu do městečka jsme se skrz historické centrum dostali až ke staré vodárenské věži zvané německy „Alte Wasserkunst“. Po vstupu do útrob věže začal pan správce vyprávět o historii této technické památky, doprovázen překladem paní učitelky Aleny Chlumské. Prohlídka byla velmi zajímavá, a to především kvůli technice a vynalézavosti tehdejších lidí. Po výšlapu několika desítek schodů nahoru se nám naskytl pohled na úžasnou scenérii předvánočního německého maloměsta.

Po prohlídce věže následoval rozchod. Skupinka žáků navštívila ještě místní kostel sv. Petra, který symbolizuje smír a toleranci mezi katolíky a protestanty a je největším a současně nejstarším simultánním kostelem v Německu. Orientaci ve městě nám výrazně usnadňovaly dvojjazyčné nápisy – v němčině a v lužické srbštině. Menšina lužických Srbů tvoří část obyvatelstva a známi jsou hlavně svou historií.

Studenti navštívili nejen vánoční trhy, kde si mnozí zakoupili nealkoholický svařák a Bratwurst, ale také zamířili shánět vánoční dárky do nedalekého obchodního domu Kornmarkt-Zenter. Cestou domů jsme se stihli zastavit ještě v Kryštofově Údolí, do kterého jsme přijeli právě včas na tradiční rozsvěcení betléma a viděli jsme v pohybu i známý orloj.

Výlet se mi moc líbil nejen díky perfektní předvánoční atmosféře, ale i díky zajímavému náhledu do historie i současnosti.

David Chaloupský, I2A

2019 Budyšín 2019 Budyšín
2019 Budyšín 2019 Budyšín