Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Žižkovští gasarbajtři aneb výprava na Žižkovský vysílač

Po dobré loňské zkušenosti jsme se také letos ve středu 13. listopadu 2019 vypravili se dvěma třídami do Prahy na Žižkovský vysílač a do datacentra českých radiokomunikací.

Dopředu plánované výpravy do Prahy se účastnily dvě třídy, I2B a I3B.

Po příjezdu do hlavního města se část studentů nejprve vydala na Žižkovský vysílač, kde se skupiny ujalo postupně několik odborných pracovníků. Hned na první pohled zvenčí studenty ohromila výška vysílače dosahující do 216 m, kam sahá vrch anténního vysílače. Uvnitř studenti postupně prošli jednotné datacentrum, kde mají své technologie významné české i zahraniční firmy, dohledové centrum televizního vysílání v ČR, dostali se i na střechy trojramenných kabin s vysílací technikou. Ve výšce 66m mohli obdivovat výhled z panoramatické restaurace, ve výšce 93m z vyhlídkové kabiny. Dohlednost bohužel nebyla nijak vysoká kvůli mlze, která ten den halila obzor. Největším zážitkem však bezpochyby byla návštěva nejvýše umístěné kabiny s vysílací technikou, která je běžně veřejnosti nepřístupná. Studenti si prohlédli vysílače mobilních operátorů i anténní nástavec, ze kterého vysílají v digitálním multiplexu televizní i rozhlasové stanice.

Druhá skupina navštívila Národní muzeum. S komentářem studenti absolvovali prohlídku exteriéru i interiérů nově zrekonstruované budovy v severní části Václavského náměstí v novorenesančním stylu. Navštívili expozice věnované národopisným sbírkám i tematickou výstavu instalovanou k připomenutí 30. výročí sametové revoluce.

Po dopoledním programu jsme prošli Václavské náměstí, přesunuli se pěšky do centra Starého Města, kde jsme si prohlédli některé pamětihodnosti Prahy a absolvovali část Královské cesty s komentářem.

2019 exkurze Žizkov 2019 exkurze Žizkov
2019 exkurze Žizkov 2019 exkurze Žizkov