Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Nuda v Brně? Rozhodně ne!

Máme rádi tradice a s oblibou se vracíme k osvědčeným záležitostem. Proto se naši studenti také letos vypravili ve čtvrtek 10. 10. 2019 na 61. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně.

Akce byla vpravdě velkolepá. Dvěma autobusy cestovalo do Brna přes 90 studentů zejména 3. a 4. ročníků strojírenských oborů. Studenti si museli přivstat, odjíždělo se v 5:30hod., ovšem co by člověk neudělal v předtuše silných zážitků.

Veletrh nás nezklamal ani letos. Studenti měli možnost seznámit se s nejnovějším vývojem v oblasti automatizace, robotizace a inovací všeho druhu, představena jim byla např. ochranná kolizní sonda a různé 3D simulační procesy. Na veletrhu byly zastoupeny firmy, které jsou vnímané jako přední světoví výrobci ve svém oboru, např. Fanuc, Fehlmann, Guhring, Mazac aj., včetně firem, které jsou dlouholetými partnery naší školy, u nichž naši studenti již tradičně vykonávají odbornou praxi, např. Deprag a Emuge Franken.

Zejména pro studenty 4. ročníků byl lákadlem pavilon Z, kde se prezentovaly přední vysoké technické školy z celé České republiky, ČVUT Praha, TUL, VTU Ostrava i VUT Brno. Ty předváděly nejrůznější technická řešení z prací svých studentů, např. práci s hadovitým robotem pro kontrolu svarů vyvinutým ve spolupráci s jaderným průmyslem nebo použití plně automatizovaného vstřikovacího lisu pro výrobu z biologicky rychle degradujících plastů.

Tři studenti z naší školy se v rámci veletrhu již tradičně účastnili soutěže v CNC programování. Jsme pyšní na to, že vítězem soutěže tohoto dne se stal Jindřich Frynta ze třídy SC4, který postoupil do dalšího kola. Tímto mu gratulujeme a přejeme hodně úspěchů při závěrečném vyhodnocení soutěže.

V celkovém dojmu veletrh opětovně potvrdil trend současné doby – pokus o úplnou náhradu lidské práce zaváděním plně automatizovaných pracovišť s robotizovanou obsluhou. Trend, který se odráží i ve výuce a novém vybavení školy. Má u nás dlouholetou tradici, v níž současné vedení v rámci projektů EU nadále úspěšně pokračuje.

Soutěž mladých strojařů