Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Krajské kolo přeboru škol v šachu – Vojtěch Kykal, se stal nejlepším hráčem celého turnaje

Krajské kolo čtyřčlenných družstev se po roce opět konalo v Třebechovicích pod Orebem, tentokrát 26. 1. 2016. Oproti loňskému roku nebyla žádná sněhová kalamita, takže problémy s dopravou hráčů tentokrát nebyly. Místo sněhové kalamity byla ovšem hustá mlha, která naštěstí naši účast v Třebechovicích neohrozila. Čekal nás velice těžký, téměř nesplnitelný úkol. Obhajoba loňského vítězství. Citelné hráčské oslabení, oproti loňskému roku a postup z druhého místa v okresním kole výše uvedené prognózy ještě umocňovaly. Účast týmů je každý rok velice kvalitní, takže pokyny před turnajem zněly jasně: dobře si zahrát, podat co možná nejlepší výkon a pak se uvidí, na jaké umístění to bude stačit. Hráli jsme ve stejné sestavě jako v okresním kole: Na 1. šachovnici hrál Vojtěch Kykal, na 2. šachovnici Petr Pipek, na 3. šachovnici Josef Zívr a na poslední 4. šachovnici hrál Aleš Lukášek. Turnaje se zúčastnili naděje kraje, které trénují přední čeští renomovaní trenéři. Hrálo se tradičně olympijským způsobem, tzn., že do celkového skóre se započítávaly výsledky jednotlivců na šachovnicích. Naše šachové družstvo porazilo postupně Gymnázium J. K. Tyla Hradec Králové 3:1, Obchodní akademii Kostelec nad Orlicí 3.5: 0,5 a Jiráskovo Gymnázium Náchod B 3:1. Dále naše družstvo remizovalo 2:2 s týmy Gymnázium Trutnov, Gymnázium Rychnov nad Kněžnou a Gymnázium Boženy Němcové Hradec Králové. S týmem Gymnázia Nový Bydžov naše družstvo prohrálo 1,5 : 2,5, s Jiráskovým Gymnáziem Náchod A prohrálo 1:3 a s Lepařovým Gymnáziem Jičín prohrálo 1,5 : 2,5. Celkově družstvo uhrálo 17,5 bodu a skončilo na celkovém 7 místě. Odstup od třetího týmu byl pouhé dva body. Výsledky byly velice těsné. Pouze shoda náhod rozhodla o tom, že jsme se neumístili na lepších místech. Potěšující je ovšem fakt, že s vítězným družstvem Lepařova gymnázia jsme prohráli těsně, kdy Petr nevyčerpal všech možností v partii a dal partii za remízu ve vyhraném postavení. Remíza s druhým týmem, který postoupil na republikové kolo, v posledním kole turnaje je také velice dobrým počinem. Na první šachovnici zářil Vojtěch Kykal, který uhrál 7,5 bodu/9 partií a stal se nejlepším hráčem celého turnaje. Porazil i hráče mistrovské třídy Daniela Kožůška, který je velkým příslibem nejen jičínského šachu do budoucnosti. Na druhé předvedl výborný výkon Petr Pipek, který uhrál 6,5 bodu z 9 partií, přičemž ani jednu partii neprohrál. Další hráči ve družstvu statečně bojovali, ale jejich menší herní vytíženost byla se silnějšími hráči znát. Celkové 7. místo po skvělém výkonu našich hráčů není neúspěchem. Všichni příkladně bojovali a při troše štěstí jsme mohli pomýšlet i o umístění na bedně. Všem hráčům děkuji za příkladnou reprezentaci naší školy a doufám, že získané zkušenosti zúročí ve svém dalším šachovém růstu. Níže jsou ještě uvedeny výsledky jednotlivců:

V. Kykal 7,5/9, P. Pipek 6.5/9, J. Ziívr 3,5/9, A. Lukášek 2/9.