Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Cesta za tajemstvím finanční gramotnosti

V předvánoční týden si studenti tříd EA3 a SM3/SC3 zpestřili výuku projektovým dnem na téma Finanční gramotnost, který jsme uspořádali ve spolupráci s Univerzitou Hradec Králové.

Odborníci z Fakulty informatiky a managementu, pan proděkan Ing. Jan Mačí, Ph.D, paní Ing. Libuše Svobodová, Ph.D a paní Ing. Jaroslava Dittrichová, Ph.D věnovali celé dopoledne našim studentům. Ti se během programu dozvěděli mnoho užitečných informací o daních, daňové soustavě ČR, státním rozpočtu, ale i o vzniku peněz nebo o úloze České národní banky. Na bankovkách ze svých peněženek si prohlédli ochranné prvky a dozvěděli se, kolik mincí a bankovek je v oběhu nebo co dělat s poškozenými bankovkami.

Nabyté znalosti si ověřili v křížovkách a interaktivních kvízech. Za skvělé zapojení a aktivní účast byli odměněni drobnými dárky od UHK i odznakem absolventa projektu Finanční gramotnost z naší dílny. Věříme, že tento den byl pro ně přínosný a děkujeme kolegům z UHK za spolupráci a návštěvu!

Ing. Jana Majkuthová, Ing. Hana Halbychová

Hradecká univerzita FIM nám objasnila, že placení daní je nezbytnou součástí fungování státu. Na začátku si někteří z nás mysleli, že by daně měly být nízké, nebo dokonce že by neměly existovat vůbec. Pan Ing. Jan Mačí, Ph.D. nás však vyvedl z omylu a ukázal nám, co všechno se z daní financuje – například veřejné projekty a služby jako jsou zdravotnictví, vzdělávání, bezpečnost, infrastruktura a další oblasti. Kdyby se daně neplatily, mnoho institucí by bylo podfinancovaných. Chyběly by finance na výzkum, armádu a školství.

Platba daní sice není dvakrát příjemná, ale z historie víme, že je lepší daně platit, než přijít například o vzdělávací systém nebo armádu. Bez daní bychom museli pracovat až do smrti, protože by neexistoval důchod a nedokázali bychom postavit ani chodník.

Václav Rychtařík, SM3