Od konce druhé světové války uplynulo 80 let. Významné výročí si studenti prvních ročníků připomínali průběžně různými aktivitami. Zúčastnili se například soutěže Lidice pro 21. století, kam zaslali své soutěžní eseje. Na začátku května také navštívili v rámci školní exkurze památník v Ležácích. Vše vyvrcholilo 6. 5. 2025 projektovým dnem zaměřeným na český odboj, zejména ten regionální.
Připomínáme si minulost, abychom nezapomněli!
V rámci projektového dne nás navštívil pan Karel Havlíček z Rovenska pod Troskami, aby studentům 1. ročníků na 1. stanovišti přiblížil osudy českého letce, rovenského rodáka, Václava Leitensdorfera, který vstoupil do služeb Britského královského letectva, aby pomáhal bojovat proti nacistickému Německu.
Pan Havlíček, nadšený obdivovatel především historickým létacích strojů všech typů, s velkým potěšením přijal naše pozvání a poutavým způsobem vylíčil našim studentům životní cestu Václava Leitensdorfera a vůbec připomněl významnou roli Čechů a Slováků v barvách RAF během II. světové války.
Neúnavný propagátor a autor knižní publikace o letci z Českého ráje se rovněž zasadil o zhotovení pomníku věnovaného tomuto významnému, avšak málem zapomenutému, rovenskému rodákovi. Studenti 2. ročníku oboru informační technologie zhotovili několik návrhů informační cedulky odkazující na tento pomník, z nichž účastníci prezentace vybírali ten nejlepší.
Pavel Velešovský
Na 2. stanovišti se mohli studenti dozvědět zajímavé informace k odboji v Protektorátu Čechy a Morava za druhé světové války díky prezentacím svých spolužáků.
Mezi ně patřila prezentace Ondřeje Chrtka ze třídy ST1, který nám pověděl o paravýsadku Antimony. Vyprávěl příběh o jejich úkolu obnovit spojení mezi domácím odbojem a exilovou vládou v Londýně až po jejich dopadení gestapem v lednu 1943, kdy na plovárně v Rovensku pod Troskami 2 členové, František Závorka a Lubomír Jasínek, spáchali sebevraždu pozřením kyanidu. Poslední člen, Stanislav Srazil, zemřel až v dubnu 1944, kdy byl převezen do Terezína a následně popraven.
Další prezentace se týkala rodiny Vojtíškových, kterou si připravil student Jan Vojtíšek, také ze třídy ST1. Tato rodina, která vlastnila tiskárnu ve městě Lázně Bělohrad, poskytovala za války úkryt několika parašutistům, včetně skupiny Out Distance, jejíž součástí byl i Karel Čurda, který kvůli blížící se popravě jeho přítelkyně vyzradil úkryty členů několika výsadků v Praze, Pardubicích, a právě i ve zmíněném Bělohradě. Kvůli tomu gestapo zatklo rodinu Vojtíškových a zaměstnance tiskárny Jaroslava Trojánka. Z rodiny nakonec přežila jen půlroční Jana, která byla převezena do nemocnice v Krči, kde na ní i jiných dětech byly prováděny lékařské pokusy.
Prezentaci o osadě Ležáky si společně připravili 2 studenti z I1B, Adam Militký a David Syřiště. V této obci byla totiž ukryta vysílačka Libuše, kterou obsluhovala parašutistická skupina Silver A, která se podílela i na přípravě atentátu na tehdejšího říšského protektora Reinharda Heydricha. Kvůli této spolupráci nacisté nakonec vyhladili celou obec a popravili téměř všechny její obyvatele. Na konci prezentace měli studenti připravený i kvíz, kde výherci dostali model letadla z 3D tiskárny.
Hodně zajímavou byla prezentace Vojtěcha Knoblocha z EA2, který vykládal obecně o životě i odboji v Protektorátu Čechy a Morava, a dokonce nám přinesl ukázat i dobové fotografie, uniformy a jiné předměty.
Celkově se nám tyto prezentace i uspořádaná akce moc líbily, protože jsme dostali příležitost dozvědět se více o životě v naší zemi za druhé světové války a hrdinských činech odbojářů.
Jan Černoch, I1B
Také 3. stanoviště podpořilo netradiční vzdělávací aktivity. Ve skupinách museli studenti rozluštit čtyři různé šifry inspirované technikami, které využívali odbojáři. Správným vyřešením získali klíčové heslo, které poté převedli do Morseovy abecedy a odvysílali pomocí historické rádiové techniky.
Aktivita měla studentům přiblížit nejen důvtip a odvahu lidí zapojených do odboje, ale i význam spolupráce a komunikace v krizových situacích. Akce se setkala s velkým ohlasem a ukázala, že i historie se dá učit hravě a s napětím.
Nikola Kobrlová