Paní ředitelka, inspirovaná vzorem z jiné školy, přišla v lednu s otázkou, zda je možné mít na školní zahradě včely. Odpověděl jsem, že by to možné bylo, a tak slovo dalo slovo a začátkem března jsem na základě svých včelařských zkušeností objednal vše potřebné pro chov včel, včetně 2 včelích oddělků (oddělek je malé včelstvo s mladou matkou, dělnicemi, včelím plodem a zásobami, jedná se o nejčastější způsob, jak vytvořit nové včelstvo). Obvyklá velikost je 5 včelích rámků, my jsme zakoupili oddělky na 10 rámcích, což je tzv. vyzimovaný oddělek. To znamená, že oddělek byl vytvořen v loňském roce, přestál zimu a letos je již v plné síle.
Pro úly jsme vybrali místo na zahradě EO vedle tělocvičny, které pan školník upravil a osadil dlaždicemi. Mezitím v dílnách na SO mistři vyrobili 2 podstavce pro včelí úly.
Naše úly se skládají z tzv. nástavků. Existuje mnoho typů nástavkových úlů, u nás je zatím nejpoužívanější rámková míra 39 x 24. Do jednoho nástavku se vejde 11 rámků.
Tyto rámky mistři společně s žáky v dílnách sestavili, vypletli drátkem, zatavili mezistěny a úly natřeli barvou. Tím jsme měli vše připraveno a chyběla již jen včelstva.
Středa 16. 4. 2025 – den D.
Večer jsem přivezl 2 silné včelí oddělky, které byly zakoupeny od včelaře v Libáni a ještě večer jsem je umístil na stanoviště vedle tělocvičny EO.
Hned druhý den dopoledne jsem obě včelstva rozšířil o další (druhý) nástavek s rámky s mezistěnami, aby se včely mohly dále rozšiřovat.
Podle první prohlídky se včelám zatím vede dobře a věřím, že při dobré péči tomu tak bude i nadále. 😊
Do budoucna máme v plánu zapojit do péče o včely také naše žáky. Můžou se přiučit včelařskému řemeslu. Zároveň požádáme kluky z IT oboru, zda by naprogramovali vhodnou aplikaci a osadili úly technologiemi, aby se naše úly staly chytrými a vznikl tak nový BeeLab. Ale to je ještě hudba budoucnosti.
Radek Žalský