Vynikající úspěch našich žáků v krajském kole SOČky
V úterý 10. května 2022 se již tradičně na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové, jako v minulých letech, kdy soutěž SOČ (Středoškolská odborná činnost) probíhala ve standardním režimu, konalo krajské kolo 44. ročníku. Umístění z okresního kola naši žáci v krajském kole potvrdili. Pro naši školu získali žáci skvělá dvě 1. místa, jedno umístění na 2. příčce a jedno umístění na 4. příčce.
Soutěž tradičně započala slavnostním zahájením s představiteli soutěže, představiteli kraje a s představiteli pořádající školy, kde oživením bylo instrumentální vystoupení absolventů školy, kteří zahráli skladby od zpěvačky Adele, zpěváka Pharrella Williamse a zpěváka Michaela Jacksona. I když celková účast oproti minulým ročníkům byla slabší, o to byla kvalita prací vyšší. Odborné komise měly mnohdy přetěžký úkol vybrat nejlepší práci, která postoupí do celostátní přehlídky, která se bude konat 10.-12. června 2022 na Gymnáziu J. Ortena v Kutné Hoře.
Naši školu reprezentovali v oboru Elektrotechnika Matyáš Buryanec (EA4) s prací Zahradní fontána. V kategorii Tvorba učebních pomůcek naši školu reprezentoval Michal Trýzna (I4A) s prací Výuková aplikace skládání PC pro VR. V nejpočetnější kategorii, Informatice, naši školu reprezentovali Michal Syřiště (I4A) s prací Testování softwaru a Štěpán Vávra (I4B) s prací Mobilní aplikace, průvodce zájmových bodů.
Skvělé první místo ve svých kategoriích z okresního kola úspěšně v krajském kole obhájili Matyáš Buryanec a Štěpán Vávra a postoupili zaslouženě do celostátní přehlídky. Ve své kategorii se na druhém místě umístil Michal Trýzna a Michal Syřiště skončil na čtvrtém místě. Pro kluky a pro školu je to opravdu vynikající úspěch, kterým žáci navázali na předcházející úspěšná vystoupení spolužáků z naší školy z minulých let.
Celkově se naši reprezentanti shodli, že prostředí na hradeckém gymnáziu bylo velmi příjemné a soutěž se po organizační stránce vydařila. Matyáše velice potěšilo, že „porota byla opravdu odborná a bylo znát, že moji práci četli celou a velmi pečlivě ji prostudovali. Tomu odpovídaly i dotazy…“. Musím říci, že Matyášova prezentace byla, stejně jako jeho práce, velice zdařilá a poradil si i s dotazy komise. Michal Trýzna podle mého názoru doplatil na velikou odbornost své práce, kterou komise dle mého názoru úplně nedocenila. S položenými dotazy si Michal poradil velice dobře. Asi nejtěžší rozhodování měla komise v kategorii Informatika, kde byly celkově čtyři velice kvalitní práce, kde každá pokrývala jinou problematiku, např. programování pomocí testování SW, naprogramování hry, vytvoření mobilní aplikace a čtvrtá práce byla z oboru teoretické informatiky. Komise v této kategorii několikrát zdůraznila, že rozhodování je velice těžké, všechny práce jsou velice kvalitní a není jednoduché vybrat tu nejlepší. Komise se soutěžících ptala, co jim jejich práce přinesla a v čem se zlepšili. Štěpánova práce oproti podobným pracím se lišila v tom, že využívá QR kód. To v jiných podobných aplikacích nemají. Ostatní aplikace jsou pouze informativní, v této je možný přístup, že příspěvky mohou přidávat i lidé. O celkovém vítězství Štěpána v této kategorii rozhodla i dokumentace práce, která je nedílnou součástí praktické části práce a měl ji velice hezky sepsanou, s minimem chyb a perfektními citacemi. Dokonce Štěpán dostal nabídku, jestli by nechtěl spolupracovat s doktorandkou z Přírodovědecké fakulty UHK. Ani Michal Syřiště nezklamal, ale jeho praktická práce oproti ostatním nepřinášela poznatky, které by se daly obecně využít, protože byla zaměřená na konkrétní požadavky firmy. Oba žáci měli ale prezentaci velice kvalitní a poradili si i s dotazy.
V této soutěži rozhodují detaily, i když to nemusí být zřejmé. Žádná část práce se nesmí podcenit. Při odborné práci je důležitá názorná ukázka, která může rozhodnout o konečné podobě umístění.
Všem našim žákům děkujeme za vzornou a příkladnou reprezentaci školy a postupujícím přejeme hodně úspěchů na celostátním kole!
Ondřej Kořínek