Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

CELOSTÁTNÍ ÚSPĚCH NAŠICH STUDENTŮ

CELOSTÁTNÍ ÚSPĚCH NAŠICH STUDENTŮ

Naši maturanti skutečně pohnuli světem, jak zní podtitul soutěže, které se úspěšně účastnili již v základním online kole. Minimálně světem školním, tím našim, který se z jejich mimořádného úspěchu velmi upřímně raduje!

Finálové kolo v Technologické olympiádě se konalo na FEL ČVUT v Praze v Dejvicích. Naši reprezentanti, Matyáš Buryanec a Vilém Raška z EA4, se umístili na krásném stříbrném místě z celkového počtu 25 týmů škol z celé ČR. Motivace vyhrát byla vysoká, a to nejen z důvodu finanční odměny pro vítěze, ale i díky prestiži soutěže, kterou podporovaly velké a známé průmyslové a IT firmy, vysoká škola a pražský magistrát. V soutěži šlo vlastně o nejlepší prezentaci na vybraná témata z nejmodernějších technologií a s nimi související problematikou dnešní a budoucí doby. Porotci složení ze zástupců firem a odborníků hodnotili originalitu nápadu, odbornost, ekonomickou návratnost, celkový projev a zpracování prezentace.

Zeptali jsme se kluků, jak reflektují svoji účast v soutěži.

Jak jsem se dostal k Technologické olympiádě?

Matyáš: O soutěži naši třídu informoval pan Bret jakožto třídní učitel. Jelikož školu v poslední době vnímám spíše jako bránu k možnostem, neváhal jsem ani minutu a okamžitě jsem zareagoval, že se zúčastním.

Vilém: K Technologické olympiádě jsem se dostal, když nám pan Bret o hodině ukázal, že něco takového existuje.

Vedla nějaká zvláštní cesta k sestavení týmu?

Vilém: Žádná zvláštní cesta k sestavení týmu nevedla, jen jsme se na sebe s Matyášem podívali a řekli si, že bychom to mohli zkusit.

Matyáš: V ten okamžik jsme po sobě hodili s Vilémem pohled, protože máme podobné zájmy a podobnou úroveň technického myšlení, ještě k tomu v různých oblastech, a tak se naše vědění doplňuje. Původně s námi měl soutěžit ještě jeden žák z oboru IT, ovšem jak jsme posléze zjistili, byl už přihlášený v jiném týmu.

S jakým očekáváním jsem šel do této soutěže?

Matyáš: Protože se jednalo o první ročník Technologické olympiády, vůbec jsme netušili, v jakém duchu se asi bude on-line školní kolo odehrávat. Chtěl jsem dělat něco navíc a vymanit se z monotónního pravidelného rozvrhu, a tak jsem šel na soutěž s radostí.

Vilém: Šli jsme do toho s očekáváním, že určitě postoupíme do finálního kola, a to se také povedlo.

Matyáš: Celorepublikové školní kolo se konalo formou on-line testu s výběrem možností a velmi pozitivně mě zaujalo zpracování otázek. Vyplňování jsme si v týmu užili, a jakmile se ve 12 hodin toho dne objevily výsledky a my byli mezi postupujícími, byl jsem nadšen.

S jakými pocity jste jeli do finálového kola do Prahy?

Vilém: Do celostátního finále jsme jeli s dobrým pocitem, že bychom si mohli odvézt 1. místo.

Matyáš: Do Prahy jsem se těšil celý týden. Jednak kvůli tomu, že jsem v Praze nebyl 8 let, ale hlavně kvůli očekávání skvěle stráveného dne mezi technicky nadanými lidmi. Proto jsem si říkal, že i kdybychom jsme se neumístili, rozhodně bych nelitoval.

Jak byste zhodnotili svůj úspěch?

Matyáš: V momentě, kdy zazněl název našeho týmu při vyhlašování druhého místa, zalil mě příval emocí. Nedovedu ani popsat, jaká radost ve mě proudila, když bylo jasné, že jsme dokázali kvalitně obhájit náš nápad a že to porota ocenila. Vidím však také, že se lze stále zlepšovat, protože první místo bylo až o jednotku dál.

Vilém: Hodnotil bych to celé jako úspěch, i když jsme si neodvezli 1. místo, ale jen 2. místo. 🙂

Odnášíte si ze soutěže něco konkrétního, nějakou zpětnou vazbu?

Vilém: Kromě výhry si určitě odvážím to, že se mám zaměřit na zlepšení řečnických dovedností.

Matyáš: Rozhodně nepřeberné množství zážitků! Začalo to jízdou metrem, následovalo vyzkoušení výtahu Páternoster, pak návštěva propagačních stánků hlavních sponzorů a poté přednášky od zásadních hráčů na poli vývoje nových technologií. Vyzkoušeli jsme si, jak je náročné v krátkém časovém úseku vymyslet něco inovativního. Následná prezentace před minimálně 100 lidmi mně ukázala, jak jsem na tom se zvládáním stresu a trémy a na jaké úrovni máme s Vilémem prezentační schopnosti, které jsme bezpochyby během soutěže zdokonalili, což je k nezaplacení.

Kdybyste měli své působení v soutěži shrnout jedním slovem nebo krátkým mottem, jak by znělo?

Vilém: Nezáleží, co prezentujeme, ale jak moc přesvědčivě to prezentujeme.

Matyáš: Intenzivní zážitek!

Píší o nás i média:
https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/na-cvut-se-poprve-uskutecnila-technologicka-olympiada-40395433

Miloslav Bret, Matyáš Buryanec, Vilém Raška

2022 technologická olympiáda 2022 technologická olympiáda
2022 technologická olympiáda 2022 technologická olympiáda