Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Umíme se bránit útočníkům po síti?

Bezpečnost počítačových sítí – naši studenti se zúčastnili celostátního kola soutěže Cisco Networking Academy Games v Hradci Králové

Dne 21. 3. 2019 se v Hradci Králové uskutečnilo celostátní kolo soutěže Cisco Networking Academy Games v kategorii družstev. Zadáním soutěže bylo vyřešit bezpečnostní problém v počítačové síti, kdy útočník získal kontrolu nad některými síťovými prvky a tyto prvky překonfiguroval dle svých potřeb. Těmito kroky útočník ochromil některé části počítačové sítě. Našemu týmu se podařilo úspěšně identifikovat útočníka a některé jeho zásahy v síti opravit a síť tak znovu zabezpečit. Celkově skončil tým složený z žáků Vítka Vaníčka, Jiřího Pluhaře a Martina Pospíšila na děleném 4. místě. Studenti objevovali a řešili pro ně nové problémy, i proto je soutěž obohatila o nové dovednosti v oblasti počítačové bezpečnosti. Navíc získali i pěknou cenu v podobě „Cisco“ kšiltovky.

Celostátnímu kolu předcházelo kolo školní, kde studenti řešili obdobný problém a v simulátoru počítačové sítě měli za úkol zprovoznit a zabezpečit síťovou topologii. Ze čtvrtých ročníků se soutěže účastnili Daniel Kňourek, Jiří Pluhař, Dominik David, Vít Jakoubek. Třetí ročníky zastupovali Lukáš Trkan, Martin Pospíšil, Daniel Mikš, David Laušman a Tomáš Mach. Všem účastníkům děkujeme a věříme, že pro ně byla tato soutěž přínosem, který dále zúročí.

Jaromír Vaníček

 

Cisco 2019