Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Mezi oceněnými studenty byl David Novotný z naší průmyslové školy

 

Soutěž Nejlepší student byla letos podruhé vyhlášena společností MICRORISC s cílem podporovat talenty a motivovat šikovné studenty. Na základě nominací jednotlivých škol byli oceněni Petr Bartoň z Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové, Aneta Hušková z Gymnázia Palackého v Mladé Boleslavi a David Novotný z Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy, Jičín. Z téměř stovky středních a vyšších odborných škol zaujali svými mimoškolními aktivitami, studijními výsledky, výjimečností a také vlastním textem na téma "Proč stojí za to být dobrým studentem". Vítězové získali finanční podporu ve výši 5 000 Kč a navíc 10 000 Kč pro svou školu, ocenění byla slavnostně předána 25. 6. 2012 starostou města Jičína Martinem Pušem a jednatelem společnosti Vladimírem Šulcem.

 

David Novotný z Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy, Jičín
„Být dobrým studentem stojí za to především proto, že takový člověk je šťastnější a nemívá v životě vážnější problémy. Mysleme tedy na budoucnost a spokojenější život a buďme dobrými studenty. Vždyť ne nadarmo se říká, že studujeme celý svůj život a že moudrost nás najde teprve až ve stáří.“

 

David se od 6 let zabývá elektrotechnikou, laboruje s vysokonapěťovými generátory, především s Teslovými transformátory, vysílači, rentgenovým zářením, přenášením energie bez drátu a magnetickými jevy. Programuje jednočipové procesory a programuje v HTML. V soutěži České hlavičky se umístil na 12. místě s projektem Tesla coil. Na základní škole se také v sedmé třídě zúčastnil soutěže Zlatý Oříšek, kde se umístil mezi prvními deseti výherci z celkového počtu 200 soutěžících (soutěž orientovaná na nadané a šikovné děti od 6 do 14 let). V prvním ročníku na střední škole zvítězil se svým solárním vozítkem na soutěži Napájení Sluncem 2010 konané každoročně na VŠB – TU Ostrava. Jeho vozítko bylo zařazeno do kategorie vozítek řízených mikroprocesorem a v této kategorii zvítězil. Dále se již věnoval stavbě autonomního robota, kterého stále zdokonaloval. S ním získal první místo v krajském kole SOČ 2010, projekt byl vyhodnocen jako nejlepší práce ze všech studijních oborů. Na celostátním kole SOČ předvedl autonomního robota vybaveného komunikací přes bluetooth, kde se umístil na pěkném čtvrtém místě. Dále s robotem zvítězil v soutěži Kyber robot, kterou organizuje TU – Liberec, a v roce 2011 zde získal třetí místo. Tento autonomní robot zvládá jezdit podél vyznačené čáry, umí se vyhnout překážce na dráze a opět se vrátit zpět na vyznačenou čáru, sumo zápasy, kde vytlačuje z vyznačeného kruhu libovolně vložené předměty, komunikovat s notebookem přes bluetooth a lze jej řídit i přes univerzální dálkový ovladač k TV. Letos se David umístil na 12. místě celostátní matematické olympiády.

Více informací o soutěži naleznete na www.nejlepsistudent.cz.