1. kolo přijímacího řízení
- Termín podání přihlášky: od 1. 2. do 20. 2. 2025 (přihláška ke stažení zde).
- Ve všech oborech se koná jednotná přijímací zkouška z českého jazyka a matematiky.
- Termíny konání jednotné přijímací zkoušky
- 1. termín – 11. dubna 2025
- 2. termín – 14. dubna 2025
- Výsledky přijímacího řízení budou zveřejněny 15. května 2025 pod registračním číslem.
- Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti ke vzdělávání je pouze pro obor Elektrotechnika.
přihláška ke studiu na střední škole – upravovatelná (pdf)
zdravotní posudek – upravovatelný (pdf)
hodnocení na vysvědčeních – upravovatelné (pdf)
převod slovního hodnocení – upravovatelné (pdf)
žádost pro uchazeče s dočasnou ochranou – upravovatelná (pdf)
- Termín podání přihlášky: od 1. 2. do 20. 2. 2025.
- Uchazeč může na naši školu podat přihlášku na tři různé obory. Přihláška je ke stažení zde.
- Přihláška se podává třemi různými způsoby:
- a) elektronicky prostřednictvím DIPSY na základě prokázání totožnosti s využitím prostředku pro elektronickou identifikaci (eObčanka, bankovní identita, datová schránka apod.),
- b) v podobě výpisu získaného z DIPSY bez prokázání totožnosti s využitím prostředku pro elektronickou identifikaci – v tomto případě bude přihlášce přidělen unikátní identifikační kód, prostřednictvím něhož se řediteli zpřístupní údaje z přihlášky včetně příloh (přílohy se nepřikládají v listinné podobě),
- c) na tiskopisu, který stanoví ministerstvo a zveřejní jej způsobem umožňujícím dálkový přístup (včetně příloh v listinné podobě).
- Pořadí uvedených oborů vzdělání v přihlášce vyjadřuje přednostní volbu oboru vzdělání, tzn. že obory vzdělání jsou řazeny dle preference. Uvedené pořadí musí být ve všech podaných přihláškách shodné. Změna oboru vzdělání ani změna pořadí (preference uchazeče) není možná po uplynutí termínu pro podání přihlášek.
Přílohy přihlášky:
- lékařský posudek o zdravotní způsobilosti ke vzdělávání pouze pro obor Elektrotechnika – z posudku musí být zřejmé identifikační údaje uchazeče, obor vzdělání, pro který je vydáván, vyjádření o zdravotní způsobilosti, datum vydání posudku a identifikační údaje vydávajícího lékaře (formulář naleznete zde),
- doporučení školského poradenského zařízení pro úpravu podmínek přijímacího řízení,
- hodnocení na vysvědčeních z předchozího vzdělávání (formulář naleznete zde); hodnotí-li škola slovně, převede slovní hodnocení na známky a pro účely přijímacího řízení vydá dokument obdobný výpisu z vysvědčení (formulář naleznete zde),
- osvědčení o uznání rovnocennosti nebo platnosti zahraničního vysvědčení, je-li potřeba,
- žádost o prominutí zkoušky z českého jazyka a literatury podle § 20 odst. 4 školského zákona (postačuje označení v přihlášce) a doklad prokazující splnění podmínek pro prominutí (není potřeba dokládat všechna předchozí vysvědčení, postačující může být např. potvrzení o studiu vydané zahraniční školou),
- ve školním roce 2024/2025 na základě vydaného Opatření obecné povahy žádost o prominutí zkoušky z českého jazyka a literatury a žádost o konání jednotné zkoušky z matematiky v ukrajinském jazyce (s označením, ke kterému termínu konání jednotné zkoušky se žádost vztahuje – 1., 2., oba), jde-li o cizince podle § 1 odst. 1 zákona o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, vyvolaným, invazí vojsk Ruské federace (formulář naleznete zde).
Je-li doklad přílohy, který uchazeči vydává třetí osoba (typicky lékařský posudek, doporučení školského poradenského zařízení nebo hodnocení na vysvědčeních z předchozího vzdělávání), vydán v digitální formě, musí být opatřen elektronickým podpisem osoby pověřené k vydání dokladu.
Organizace 1. kola přijímacího řízení, obsah přijímací zkoušky
Žáci budou přijímáni na základě výsledků vzdělávání v posledních třech klasifikačních obdobích základního vzdělávání, na základě výsledků jednotné přijímací zkoušky z matematiky a českého jazyka.
Osobám, které získaly předchozí vzdělání ve škole mimo území ČR, se při přijímacím řízení promine na jejich žádost přijímací zkouška z českého jazyka. Znalost českého jazyka, nezbytnou pro vzdělávání v daném oboru vzdělání, škola ověří rozhovorem. V případě těchto osob se bude při rozhodování o přijetí postupovat podle § 20 odst. 4 zákona č. 561/2004 Sb. (školský zákon). Uchazeč, který nekoná přijímací zkoušku z českého jazyka a literatury, se do výsledného pořadí ostatních uchazečů zařadí na místo shodné s jeho pořadím v rámci redukovaného pořadí všech uchazečů.
Bodové hodnocení a kritéria pro přijímací řízení:
1. Bodové hodnocení výsledků vzdělávání z 1. a 2. pololetí předposledního ročníku ZŠ a 1. pololetí posledního ročníku ZŠ za hodnocení (známky) v předmětech matematika, český jazyk, anglický jazyk a fyzika v jednotlivých obdobích:
Hodnocení (známka) | Bodové hodnocení |
---|
český jazyk | matematika | anglický jazyk | fyzika |
---|
1 | + 2 b | + 2 b | + 2 b | + 2 b |
2 | + 1 b | + 1 b | + 1 b | + 1 b |
3 | 0 b | 0 b | 0 b | 0 b |
4 | – 1 b | – 1 b | – 1 b | – 1 b |
5 | – 2 b | – 2 b | – 2 b | – 2 b |
Výsledný počet bodů uchazeče za výsledky ze ZŠ je dán součtem bodů z jednotlivých kritérií. Maximální počet bodů, kterých lze dosáhnout je 24.
2. Výsledky jednotné přijímací zkoušky se započítají takto (započítává se lepší výsledek):
- test z českého jazyka a literatury (celkový maximální počet bodů je 50),
- test z matematiky (celkový maximální počet bodů je 50).
Maximální počet bodů, kterých lze dosáhnout z přijímací zkoušky je 100.
Celkový výsledek přijímacího řízení je stanoven takto:
Uchazeč může získat maximálně 124 bodů.
Pro přijetí musí uchazeč získat minimálně 12 bodů z testu z českého jazyka a literatury a současně minimálně 12 bodů z testu z matematiky.
Bude-li na posledním přijímaném místě více uchazečů se stejným počtem bodů, pak budou dalšími kritérii pro umístění na příslušném pořadovém místě v tomto pořadí:
- lepší bodové hodnocení přijímací zkoušky z matematiky,
- lepší bodové hodnocení přijímací zkoušky z českého jazyka,
- vyšší úspěšnost písemného testu z matematiky v tzv. komplexu úloh číslo,
- vyšší úspěšnost písemného testu z matematiky v tzv. komplexu úloh proměnná,
- vyšší úspěšnost písemného testu z matematiky v tzv. komplexu úloh závislosti, vztahy a práce s daty,
- vyšší úspěšnost písemného testu z matematiky v tzv. komplexu úloh číslo nestandardní aplikační úlohy a problémy,
- vyšší úspěšnost písemného testu z českého jazyka v tzv. komplexu úloh pravopis,
- vyšší úspěšnost písemného testu z českého jazyka v tzv. komplexu úloh lexikologie,
- vyšší úspěšnost písemného testu z českého jazyka v tzv. komplexu úloh syntax,
- vyšší úspěšnost písemného testu z českého jazyka v tzv. komplexu úloh morfologie,
- vyšší úspěšnost písemného testu z českého jazyka v tzv. komplexu úloh porozumění textu,
- vyšší úspěšnost písemného testu z českého jazyka v tzv. komplexu úloh sloh a literaturu.
Kritéria přijímacího rozhovoru z českého jazyka pro uchazeče s odlišným mateřským jazykem
Na základě ustanovení § 20 odst. 4 školského zákona je znalost českého jazyka, která je nezbytná pro vzdělávání v daném oboru vzdělání, ověřována rozhovorem. Ústní zkouška trvá maximálně 20 minut.
Části rozhovoru
A. Úvodní část
A.1 Obecná část – dosavadní vzdělání a zájmy uchazeče
A.2 Oborová část – čtení s porozuměním, krátký rozhovor na téma z textu
B. Prezentace předem připraveného projevu
Uchazeč si připraví samostatný projev v délce cca 2 minut na libovolné téma, které se vztahuje k oboru vzdělání, do kterého se hlásí. K prezentaci tématu může používat obrázky, fotografie apod.
Hodnocení:
A.1 Obecná část
Hodnotí se jasné a srozumitelné odpovědi na otázky. Uchazeč může získat maximálně 6 bodů.
A.2 Oborová část
Hodnotí se obsah odpovědi na otázky a forma odpovědi, tj. zda uchazeč používá latinku.
V krátkém rozhovoru se hodnotí, zda uchazeč dokáže v daném tématu jednoduše argumentovat, jednoduše sdělit argumenty pro nebo proti nebo argumenty k řešení nějakého problému, vyjádřit svůj názor.
Uchazeč může získat maximálně 14 bodů.
B. Prezentace předem připraveného projevu
V prezentaci se hodnotí, jak se uchazeč na prezentaci připravil, jakou motivaci má ke studiu daného oboru (prezentace se musí vztahovat k oboru studia) a jak srozumitelně se dokáže vyjádřit.
Uchazeč může získat maximálně 4 body.
Celkový výsledek
Celkový výsledek hodnocení vykonaného a zaznamenaného rozhovoru je nastaven jako souhlasné, či nesouhlasné stanovisko (uspěl/neuspěl) o tom, zda daný uchazeč může vzhledem k jeho znalosti českého jazyka studovat daný obor vzdělání. Aby uchazeč v rozhovoru uspěl, musí získat celkem ze všech částí rozhovoru min. 15 bodů (z max. 24 možných) a zároveň musí získat alespoň 1 bod v každé části rozhovoru (obecná část, čtení s porozuměním, krátký rozhovor, prezentace předem připraveného projevu).
Nevykoná-li uchazeč rozhovor úspěšně (neuspěl), nesplnil kritéria přijímacího řízení a řadí se do seznamu uchazečů, kteří nesplnili kritéria přijímacího řízení a nemůže být do daného oboru vzdělání v dané škole přijat.
- Uchazeč bude přijat do toho oboru vzdělání, který má v jeho přihlášce nejvyšší prioritu (je uveden na nejvyšším místě) a u nějž jej výsledky přijímacího řízení opravňují k přijetí.
- Výsledky přijímacího řízení budou zveřejněny ve formě seznamu dvěma způsoby. Ředitelka školy seznam zveřejní na veřejně přístupném místě ve škole a zároveň je zveřejněn ve stejný den v DIPSY. Tím se rozhodnutí považují za oznámená.
- Rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí se v písemné formě nevyhotovují a nezasílají.
- Výsledky budou zveřejněny 15. května pod registračním číslem.
Registrační číslo se uchazeči podávající přihlášku elektronicky dozví vždy v DIPSY, uchazeči podávající přihlášku výpisem se jej dozví na výpisu. Uchazečům podávajícím přihlášku tiskopisem sdělí registrační číslo prokazatelným způsobem ředitel první školy v přihlášce.
Odvolání a vzdání se práva na přijetí
- Odvolání proti rozhodnutí ředitele o průběhu nebo výsledku přijímacího řízení lze podat ve lhůtě 3 pracovních dnů ode dne zveřejnění výsledků. Odvolání uchazeč podává řediteli školy.
- Uchazeč nemůže podat odvolání prostřednictvím DIPSY, ale musí postupovat podle obecné úpravy správního řádu.
- Odvolání proti situaci, kdy není uchazeč přijat z důvodu naplnění kapacity směřované k autoremeduře na základě uvolněných míst se stává v novém systému bezpředmětným, neboť všechna místa budou obsazena. Místo uvolněné po zveřejnění seznamu přijatých a nepřijatých (na základě vzdání se práva na přijetí) již není možné zaplnit v daném kole jiným uchazečem. Autoremedurou nelze obcházet prioritizaci.
- Pokud byl uchazeč přijat na prioritnější školu (na prvním místě), nemá smysl, aby se odvolával proti nepřijetí na méně prioritní školy (na druhém nebo třetím místě), protože takovému odvolání nemůže být vyhověno.
- Pokud si již přijatý uchazeč chce otevřít možnost přihlášení se v rámci jiného kola přijímacího řízení, musí se vzdát práva na přijetí do oboru, ve kterém byl přijat. Uchazeč se vzdává práva na přijetí podáním ředitelce školy, do jejíhož oboru vzdělání byl přijat. Pokud se chce hlásit do dalšího kola, musí však podání doručit nejpozději 3 pracovní dny před termínem pro podání přihlášky do daného oboru. Vzdáním se práva na přijetí nevzniká uchazeči právo na přijetí v jiném oboru vzdělání v daném kole.
- Vzdání se práva nemá žádný předepsaný formulář, uchazeč tak může učinit volnou formou, ze které je jeho úmysl patrný.