Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

I1A a ST1B v Muzeu východních Čech

Dne 17. 10. 2023 jsme se vydali na exkurzi do Hradce Králové. Po příjezdu nás zde čekala návštěva Muzea východních Čech na nábřeží řeky Labe.

V první části exkurze jsme prošli výstavu o pravěku s názvem Měnící se svět. Během ní jsme si mohli prohlédnout a osahat např. zub mamuta, pravěký srp, pravěkou sekeru, pazourky o různých velikostech, seznámili jsme se také se životem neolitických zemědělců.

Druhá část exkurze byla o městu Hradec Králové ve středověku. Na dobových exponátech jsme viděli, jak město ve středověku vypadalo, zjistili jsme, co se ve městě nacházelo a nenacházelo, prohlédli si model chrámu sv. Ducha, vyzkoušeli středověké písmo na interaktivních zařízeních nebo si zahráli hru, při které jsme stavěli model gotické klenby.

Obě části jsme samozřejmě neprocházeli sami, prováděli nás naši učitelé a zkušení muzejní lektoři, kteří odpověděli na dotaz každého žáka. Po skončení oficiálního programu jsme si mohli projít i další prostory muzea, např. sály moderní epochy města a expozici první republiky.

Posledním bodem naší exkurze byl rozchod a volná prohlídka Velkého a Malého náměstí, na kterých se nacházela již zmíněný chrám sv. Ducha, Bílá věž nebo morový sloup. Poté jsme se opět sešli u budovy muzea, nasedli do autobusu a jeli zpět do Jičína. Výlet byl poučný, plný zajímavostí a určitě se nám hodně líbil.

Pavel Paseka, I1A