Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Vyzkoušeli jsme olympijský sport – Curling

V rámci hodiny tělesné výchovy jsme měli možnost vyzkoušet si na zimním stadionu v Jičíně curling. Hru pro 4 hráče, jejichž cílem je umístit co nejvíce svých kamenů ke středu kruhu vzdáleného 40m a to vše na ledě s využitím skluzu (slidu) a dvou metařů, kteří před hozeným kamenem zametají.

Curling je i divácky pozoruhodný sport, který i pro laika nabízí mnoho otázek. Tak tomu bylo i se studenty, kteří hned zpočátku začali zkoumat váhu kamenů opakovaným zvedáním. Kolik to může vážit? Cože??? Skoro 20 kg? Po procitnutí z překvapení se všichni kamenů rychle vzdali a vrátili je, kam patří. Na led.

První cvičení na vypouštění a rotaci kamene zvládli perfektně. Nácvik skluzu byl již o něco složitější. Na kluzkém ledě je nutné udržet správný balanc, aby mohlo dojít k puštění kamene ve směru jízdy. Zde se projevili zejména atleticky nadaní jedinci, kteří se s těmito nástrahami rychle vyrovnali. Posledním problémem byl odhad rychlosti vypouštěného kamene. I s touto překážkou se žáci rychle vypořádali a ve dvou cvičných endech již některé kameny končily v kruzích na druhé straně. A protože se někteří po skončení ukázky ptali, zda je možnost si v Jičíně curling zahrát, dovolím si nasměrovat zájemce na www.curlingjicin.cz , kde naleznou potřebné informace pro příští sezónu, která začíná na konci září.

 

Curling 2019 Curling 2019