Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Seznámili jsme se s výrobou závitníků

Exkurze tříd SM3/SC3, V1, V2, OB1 do firmy Emuge-Franken v německém Laufu se uskutečnila 7. 4. 2016.

Po dlouhé vyčerpávající cestě, která začala v 5:25 ráno, jsme po desáté hodině konečně dorazili na místo. Nejdříve jsme si poslechli některé základní informace o firmě a její historii, dostali něco k uhašení žízně a pár dalších reklamních darů, aby studenti měli z čeho trhat papíry na písemné práce. Následně jsme se rozdělili do 3 skupin a začali procházet celým AREÁLEM FIRMY. Navštívili jsme všechny úseky výroby, od konstrukce až po finální kontrolu. Viděli jsme spoustu „Dreh – und Schleifmaschinen“, (brousící CNC stroje) a byl nám ukázán a vysvětlen celý postup výroby závitníků. Firma Emuge-Franken vyrábí až přes 100 000 různých druhů závitníků a kromě toho také frézy a upínací nástroje, jejichž výrobu zajišťuje pobočka firmy v Lomnici nad Popelkou, díky které se tato exkurze konala.

Dále jsme pokračovali návštěvou firemní jídelny, kde jsme dostali „Schnitzel und Kartoffelsalat“. Naši výpravu jsme završili prohlídkou historického centra města Laufu a poté nás čekala už jen dlouhá cesta domů.

Věříme, že exkurze byla užitečná, studenti se dozvěděli něco nového a tím získali širší rozhled v oboru strojírenství. „Auf Wiedersehen“!

Karolína Volná, Marek Hejduk SC3/SM3

náhled náhled
náhled náhled