Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Tradiční návštěva EMUGE v Laufu

Stalo se již pravidlem, že se vybraní studenti strojních oborů naší školy podívají na jeden den do bavorského historického městečka Laufu (něm. Lauf an der Pegnitz). Důvodem není to, že má tato oblast vazbu na českou historii, ale protože tam sídlí úspěšná firma EMUGE – FRANKEN. Tato zajímavá exkurze je umožněna díky aktivní podpoře pobočky této společnosti sídlící v nedaleké Lomnici nad Popelkou a konkrétně paní Mařasové.

Cesta je daleká, proto vyjíždíme z deštivého Jičína 22. března 2017 již před půl šestou. Díky tomu je Praha ještě rozespalá a na plzeňskou dálnici vjíždíme bez komplikací. Kopírujeme „Norimberskou cestu“, historickou spojnici Prahy s Norimberkem známou též jako Karlovu cestu (lat. Via Carolina). Hraniční Rozvadov nás překvapil sněhovou vánicí, ale vyhlášené německé dálnice nás rychle a bezpečně dovedou k cíli. U hlavní budovy podniku nás čeká milé přijetí, nezbytné focení a následné krátké seznámení s historií firmy. Potom jsme rozděleni na tři patnáctičlenné skupiny a máme možnost projít nejzajímavější provozy výroby závitníků a zavinovacích fréz. Jde o přípravu materiálu, obrábění profilu a vybrušování drážek. Zajímavé je i tepelné zpracování, povlakování nástrojů tvrdými karbidy, kontrola, značení, skladování a expedice. Nejpůsobivější je praktická ukázka vlastního využití vyráběných nástrojů, které jsou vyváženy do automobilek, letecké, energetické a všeobecné strojírenské výroby v celém světě.

Pak již je očekávaný oběd, i když předpokládaný řízek a bramborový salát byl nahrazen gulášem s těstovinami. Ale účelem cesty nebylo stravování nýbrž získání a informací o zajímavých technologiích a progresivních výrobních postupech.

Rozloučení se zajímavým městečkem Laufem proběhlo hodinovou prohlídkovou procházkou v historickém centru. Zajímavostí bylo, že v domě „U divého muže“ přespal i mistr Jan Hus na své trudné cestě do Kostnice. My jsme však po krátké prohlídce Václavova hradu (něm. Wenzelsburg či Wenzelschloss), který založil Karel IV., zvolili návrat do vlasti. Cesta zpět byla bez komplikací a po dvacáté hodině jsme se v pořádku vrátili do Jičína.

27. března 2017
Ing. Miroslav Vavroušek

náhled