Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Ondřej Šmíd ze třídy SC4 patří mezi 10 nejlepších programátorů soutěže

4. 10. 2018 se žáci 3. a 4. ročníku strojírenských oborů naší školy zúčastnili jubilejního 60. ročníku mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Místem konání bylo již tradiční brněnské výstaviště, v jehož pavilonech prezentovaly své produkty firmy nejen z Česka, ale i z celého světa. Jedná se o velkolepou a mimořádnou výstavu pro každého milovníka strojírenské a automatizační techniky.

Skupina mechatroniků byla pozvána firmou ABB, zastoupenou paní Chvojkou, na exkurzi k jejich stánku. Tato firma se mimo jiné zabývá robotikou, kterou budeme využívat i na naší škole v podobě robotické ruky IRB. Zde nám byla představena historie firmy, současná nabídka sortimentů včetně ukázek dovedností robotické ruky a nastíněna budoucnost tohoto dynamicky se rozvíjejícího oboru.

Jako každý rok se u příležitosti veletrhu konala soutěž mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů. Soutěž pořádá Svaz Strojírenské Technologie Praha pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu. Naši školu reprezentovali 4 žáci ze třídy SC4 – Daniel Nosek, Patrik Mejvald, Ondřej Šmíd, Martin Till. Soutěžili v kategorii řídicí systém Siemens Sinumerik a vytvářeli CNC program v programu Sinumerik Shop Mill – frézování verze 4. 8. Žáci podle zadané technické dokumentace měli naprogramovat program pro CNC stroj, který následně podle jejich programu vyrobil danou součást. Vše v časovém limitu 2 hodin.

Naše škola si v denní soutěži vedla velice úspěšně, obsadila 1. místo – Ondřej Šmíd, 2. místo – Patrik Mejvald a 3. místo – Daniel Nosek. Ondřej Šmíd postoupil mezi nejlepších 10, ze kterých bude vybrán celkový vítěz a nejlepší programátor soutěže pro rok 2018. Soutěže v programu Siemens se zúčastnilo celkem 49 žáků z 30 středních škol z celé České Republiky.

 

2018 soutěž siemens 2018 soutěž siemens