Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Návštěva firmy ŠKODA AUTO a.s. na VOŠ a SPŠ Jičín

Dne 21. března 2018 proběhla na naší škole prezentace největšího strojírenského podniku nejen v našem regionu, ale v celé republice. Je potěšitelné, že patříme k pěti školám, které byly vybrány pro tento projekt. Důvodem je dle slov náborových pracovníků dobré jméno naší školy a nezanedbatelný podíl našich absolventů, jako spolehlivých pracovníků v různých pracovních pozicích. Samozřejmě se projevuje „hlad“ po odborných pracovnících ve všech průmyslových podnicích.

Prezentace byla pojata netradiční formou a byla určena pro čtvrté ročníky maturitních tříd a prvního ročníku VOŠ. Na úvod po krátkém seznámení proběhla zajímavá vědomostní soutěž, jak naši studenti znají tento podnik a jeho výrobní program. Soutěž byla aplikovaná na platformě „kahoot“. Kdo neví tak kahoot je „multiplatformní systém na získávání reakcí žáků propojující formální výuku se světem online přinášející nový pohled na vzdělávání a hodnocení znalostí. Kombinuje prvky soutěživosti se snadností použití mobilních technologií, a vytváří tak okouzlující sociální prostředí.“

Je jasné, že povolené užití mobilů při této soutěži, ve škole studenti přivítali. Ani jejich vědomosti nebyly špatné a vítěz obdržel zajímavou cenu batoh.

Následovala diskuze, která byla oproti naší zkušenosti, velmi aktivní a věcná. Ostych našich studentů byl překonán tím, že každý dotaz byl odměněn malou pozorností. Odpovědi byly většinou na možný nástup, aktuální pracovní pozice, finanční a benefiční ocenění a případný profesionální růst.

Potom se studenti rozdělili do dvou skupin. Jedna si mohla detailně prohlédnout, osahat vůz třídy OKTÁVIA s bohatou výbavou. Druhá skupina soutěžila v montáži a demontáži kol na čas. Škoda, že soutěžících nebylo vice. Byl důvodem ostych nebo menší praktická zručnost našich studentů? Nejrychlejší montážní dvojice byla opět oceněna.

Závěrem lze konstatovat, že tato prezentace svou netradiční formou byla jistě pro naše studenty i školu přínosem.

V Jičíně 23. března 2018

Ing. Miroslav Vavroušek
učitel odborných předmětů