Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Krajské kolo přeboru školních týmů 2017

Ve středu 25. 1. 2017 se naše šachové družstvo zúčastnilo Krajského kola přeboru středních škol v šachu 2017 konaného v Třebechovicích pod Orebem. Už postup do krajského kola byl pro naše mladé družstvo úspěchem, protože v okresním kole jsme byli vyškoleni družstvem Lepařova gymnázia z Jičína, ve kterém hráli i ligoví hráči. I přes vysoký debakl to ale byla pro družstvo velice cenná zkušenost.

V krajském kole jsme patřili mezi outsidery, kdy podle výkonosti jsme byli nasazeni na úplném chvostu startovního pole. Hráli jsme ve stejném složení jako v okresním kole, i když pořadí hráčů na soupisce bylo odlišné. Hráči, kteří jsou schopni porazit slabší protihráče, byli na soupisce na zadních šachovnicích. Naopak hráči, kteří jsou schopni hrát vyrovnané partie se silnějšími protihráči, byli na soupisce na předních pozicích. Vzhledem k našemu nasazení se tento krok v konečném pořadí ukázal jako velice dobrý a účinný. Naše družstvo hrálo v následujícím složení: 1. Petr Pipek, 2. Aleš Lukášek, 3. Martin Pajr, 4. Jan Jirků a 5. Josef Zívr. Celkem mohli v zápasu nastoupit pouze čtyři hráči, tak se z taktického hlediska na 2. šachovnici střídali Aleš Lukášek a Martin Pajr. Ostatní hráči hráli všechna utkání.

Turnaje se celkem zúčastnilo deset týmů z kraje. V některých družstvech byli velice silní hráči, kteří hrají i ligy v mužských kategoriích. Naše družstvo postupně porazilo družstva Obchodní akademie z Trutnova, Gymnázia Boženy Němcové B z Hradce Králové a Gymnázia B Náchod. Velice silné týmy Gymnázia A Náchod, Obchodní akademie z Kostelce a SPŠ z Hradce Králové naši hráči potrápili, ale víc jak půl bodu s těmito týmy neuhráli. Ale zahrát si s nejlepšími hráči v kraji je velice cenná zkušenost. Co by za ni někteří hráči dali! Hráč se nejvíce učí právě z partií se silnějšími protihráči, kdy nejde třeba tolik o výsledek jako o výkon a dobrý pocit z partie. Prohra navíc může hráče více namotivovat do dalších utkání.

Celkově naše družstvo uhrálo slušných 10.5 bodů. V celkových výsledcích jsme skončili i přes dobré výkony na 9. místě, protože se do konečných výsledků sčítali výsledky jednotlivých hráčů a ne body družstva za vítězství. I přes toto umístění musím hráče pochválit, protože příkladně bojovali a i mě samotného počtem výher překvapili.

Petr Pipek na velice silné první šachovnici uhrál slušných 3.5 bodů z 9. partií. Na silné druhé šachovnici uhrál Aleš Lukášek bod z pěti partií. Martinovi Pajerovi se ve zbylých čtyřech utkáních na druhé šachovnici výsledkově nedařilo. Na třetí šachovnici Jan Jirků uhrál 2.5 bodů z 9 partií a na poslední šachovnici uhrál Josef Zívr 3.5 bodu z 9 partií. Našimi nejlepšími hráči podle výsledků byli Petr Pipek a Josef Zívr.

Děkuji všem hráčům za vzornou reprezentaci školy, za příkladnou bojovnost a vzorné vystupování v celém turnaji, kdy jsem nemusel řešit jediný problém.

Ondřej Kořínek

Vedoucí šachového družstva

Krajské kolo přeboru 2017 Krajské kolo přeboru 2017