Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Okresní kolo přeboru školních týmů

I v letošním roce se naše šachové družstvo zúčastnilo Okresního kola přeboru školních týmů v Hořicích. V loňském roce se naše družstvo umístilo na 2. místě za týmem Lepařova gymnázia Jičín. Naším cílem bylo, v letošním roce, umístění z loňského roku zopakovat. Naše družstvo se muselo vypořádat s dalším oslabením, kdy již nemohl nastoupit silný hráč Vojta Kykal, který úspěšně složil závěrečnou učňovskou zkoušku. Nastoupili jsme v následující sestavě: Petr Pipek, Jan Jirků, Josef Zívr, Aleš Lukášek a Martin Pajr.

Okresního kola středních škol se v letošním roce zúčastnila pouze dvě družstva. Naše družstvo a družstvo Lepařova gymnázia Jičín. Družstvo soupeřů mělo v týmu dva hráče, kteří hrají ligové soutěže mužů s velmi dobrými výsledky. Ani jejich další dva hráči nebyla žádná ořezávátka, tak jsme v utkání s tímto týmem byli outsideři. Výkonnostní rozdíly mezi družstvy byly moc veliké. Vzhledem k nízkému počtu týmů se oba týmy mezi sebou utkaly na čtyři kola. Vždy proti sobě nastoupili čtyři hráči v pořadí, v jakém byli napsáni na soupisce. Hrálo se olympijským způsobem – vždy se počítaly a sčítaly body jednotlivých hráčů. Některé hráče nebavilo hrát čtyři partie pouze s jedním protivníkem.

Celkové výsledky dopadly podle předpokladů. I když naši hráči houževnatě bojovali a v některých partiích dosáhli hratelných pozic, soupeř byl nad naše síly a jednoznačně nás přehrál, i když jsme nějaké remízy uhráli. Nemusíme se však za nic stydět. Doufám, že naše hráče toto střetnutí s daleko silnějším soupeřem motivovalo k další šachové práci. Získali jsme cenné zkušenosti. Naši hráči by si měli dát cíl se dále zlepšovat, abychom protivníka v příštím roce potrápili ještě více. Jestli naše družstvo postoupí i do krajského kola, na to si budeme muset počkat. Doufám, že ano. Všem zúčastněným děkuji za vzornou reprezentaci školy.

Ondřej Kořínek

Vedoucí šachového družstva

Šachy 2016