Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Skvělý úspěch Jana Rulce a Antonína Říhy v Krajském kole Soutěže programování v Hradci Králové

Každoročně se naši nadaní studenti účastní soutěže Středoškolská odborná činnost, zkráceně SOČ. V této soutěži, především v loňském roce, se někteří studenti dostali i do celostátního kola. Velkou nadějí na úspěch mají předložené práce, které musí být naprogramovány. Programování není úplně jednoduché, studenti musí mít nadání, motivaci a píli stále se zlepšovat. S kolegy jsme se v letošním školním roce rozhodli, že by nebylo špatné studenty přihlásit do soutěže programování, aby si vyzkoušeli i jiný typ soutěže, než je SOČka.
 

V letošním roce se konal již 30. ročník soutěže v programování, který se skládá ze školního, okresního, krajského a celostátního kola. Do následujících kol se probojují pouze úspěšní studenti – programátoři z kol předcházejících. V programátorské soutěži si studenti -programátoři mohou vybrat jednu z několika nabízených kategorií. Pro naši školu přicházely v úvahu kategorie pro mládež: Aplikační software – tvorba webu a Programovací jazyky.
 

Ve středu 9. 3. 2016 se na naší škole konalo školní kolo programátorské soutěže. V kategorii tvorba webu se soutěže zúčastnilo šest studentů, v druhé kategorii programovací jazyky se soutěže zúčastnili 4 studenti. Studenti měli za úkol naprogramovat dvě úlohy, které nebyly úplně jednoduché. V kategorii tvorba webu vyhrál Michal Dolenský, před Janem Rulcem a Vojtěchem Láskou. V druhé kategorii vyhrál Antonín Říha před Ondřejem Šimečkem a Petrem Hotovcem. Tito studenti měli právo se zúčastnit krajského kola, protože okresní kolo se kvůli malému zájmu škol neuskutečnilo.
 

Krajské kolo soutěže v programování se uskutečnilo v sobotu 16. 4. 2016 v Hradci Králové. Vypsaný termín na sobotu dělal mnohým studentům problém, protože řada z nich se nemohla zúčastnit krajského kola z rodinných důvodů či jiných povinností. Jiní účast přislíbili sami i přes značnou vzdálenost i problematický termín. Nakonec v kategorii tvorba webu startovali Michal Dolenský a Jan Rulc. V kategorii programovací jazyky startovali Antonín Říha a Vlastimil Laloušek. Soutěž se konala v domově dětí a mládeže. Soutěže se celkem účastnilo 24 studentů ze škol z Hradce Králové, Nového Bydžova, Rychnova nad Kněžnou a z Pardubic. Na některých studentech bylo znát, že to jsou již od pohledu opravdoví programátoři. V 10 hodin studenti dostali rozdané zadání s úlohami, na jejichž vyřešení měli čtyři hodiny čistého času. Pro zájemce je zadání úloh k dispozici na adrese http://www.barak.cz/soutez.zip.
 

Prostředí soutěže nebylo úplně ideální. Studenti měli k dispozici malý prostor, různé verze programů a Jan Rulc s Michalem Dolenským byli v místnosti s mladšími žáky z jiné kategorie, kteří měli za hodinu hotovo. Potom těmto mladším žákům někteří z pořadatelů hlasitě vysvětlovali, jak mělo správně vypadat jejich vypracování, takže naši kluci neměli na programování moc klidu, ale vypořádali se s tím nadmíru úspěšně. Podle názoru našich studentů zadané úlohy nebyly ani tak strašně těžké, jako hodně pracné a využívající nejmodernější standardy. Přesto se domnívám, že pro úspěch museli studenti zapojit svůj velký um, fantazii i schopnost dobře hledat informace k ulehčení či splnění úloh. Po 14. hodině čekal pořadatele nelehký úkol, obodovat naprogramované úlohy. Studenti používali jiné verze programů, jiné platformy, tak to pro pořadatele byl i pořádný oříšek.
 

V kategorii tvorba webu obsadil Jan Rulc fantastické druhé místo. Dlouho jsem měl obavy, že Honzovi nezbude čas na jednu úlohu, ale on jí měl již vyřešenou jako první a pracoval na dalších úlohách, které na sebe navazovaly. Jeho přístup k soutěži byl příkladný! Michal Dolenský skončil těsně na 5. místě. I on se velice snažil, ale prostředí asi trochu ovlivnilo Michalův výkon. I těsné 5 místo je velice slušné. V kategorii programovací jazyk se na fantastickém třetím místě umístil Antoním Říha. Antonín programoval s rozmyslem, s velkým zaujetím a jeho přístup byl také velice příkladný. Třetí místo je takovou třešničkou na dortu.  Vlastimil Laloušek se snažil, ale na lepší umístění to bohužel nestačilo. Alespoň získal cenné zkušenosti.
 

Ve velké konkurenci škol jsou výše uvedená umístění našich studentů naprosto fantastická a všem klukům patří velký dík. Vzorně reprezentovali školu i přes problematický termín i jejich jiné naplánované akce, které museli odřeknout. Doufám, že tento výsledek je namotivuje k další systematické práci se dále zlepšovat a třeba za rok uspět ještě lépe. Jestli některý z našich studentů postoupil do republikového kola, záleží na výsledcích z jiných krajů. Postup není dán umístěním, ale počtem bodů, které studenti v krajských kolech dosáhli.
 

Výsledky jsou k dispozici na adrese
 

http://www.barak.cz/dokumenty/vysledky_prg_kraj_2016.pdf
 

Doufám, že tento výsledek naši studenti v dalších letech obhájí nebo i vylepší, ačkoliv to bude velice náročné.
 

Mgr. Ondřej Kořínek
 

Soutěž programování - školní kolo Soutěž programování - školní kolo
Soutěž programování - krajské kolo Soutěž programování - krajské kolo