Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

TPCA Kolín – Ovčáry a Národní zemědělské muzeum Čáslav – 15. 3. 2016

V úterý 15. 3. 2016 jsme se žáky tříletých učebních oborů obráběč kovů a zámečník, navštívili jednoho z největších zaměstnavatelů v automobilovém průmyslu, výrobní závod TPCA  Kolín. Firma je evropským výrobcem malých automobilů Citroen C1, Toyota Aygo, Peugeot 108. Továrna byla založena v průmyslové zóně města Kolín v roce 2002. Ročně se zde vyrobí více než 280 tisíc automobilů, z čehož jde 99,5 % na vývoz. V současné době je výrobní takt nového vozu 55 sekund. Zajímavostí je, že všechny tři modely, se vyrábějí na jedné lince zároveň. Logistika jednotlivých operací je na velmi vysoké úrovni. Po zhlédnutí videa o stavbě továrny a výrobních procesech se naši žáci seznámili s montáží na výrobní lince č. 2. Následovala prohlídka svařovny a lisovny karosérií. Pozornost žáků upoutala práce s 3D měřicími přístroji, využívání robotické ruky a dalších automatizačních prvků.

Žákům byla nabídnuta možnost konání odborné praxe nebo brigády. Zároveň získali informace o možnostech uplatnění po úspěšném absolvování svého oboru.

Ve druhé části exkurze jsme navštívili Národní zemědělské muzeum v Čáslavi. Zde žáci viděli nejrůznější zemědělské stroje, traktory, kombajny i speciální samojízdné pomocníky v zemědělství. Řadu strojů si i vyzkoušeli.

F. Kubín

TPCA 2016 TPCA 2016