Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Exkurze do firmy Continental v Jičíně

Ve čtvrtek 4. 2. 2016 jsme s třídou SM3, obor Strojírenství se zaměřením Mechatronika, navštívili největšího zaměstnavatele regionu, závod Continental Automotive Czech Republic s.r.o. v Jičíně. Firma je výhradním evropským výrobcem posilovačů brzdových systémů v rámci skupiny Continental. Byla založena v průmyslové zóně města Jičín v roce 1995, prošla prudkým vývojem a dnes patří mezi nejmodernější a nejúspěšnější výrobní společnosti v České republice. V letošním roce slaví 20 let od výroby 1. brzdového posilovače v Jičíně. Ročně se zde vyrobí více než devět milionů brzdových posilovačů a obrat firmy se pohybuje okolo deseti miliard korun.
 

Naši žáci si prohlédli celkovou výrobu brzdových posilovačů na výrobní lince č. A9. Dále měli možnost nahlédnout do měřicích a testovacích laboratoří, kde v praxi viděli 3D měřicí přístroje, digitální mikroskop a řadu měřicích přístrojů používaných v metrologii. V prototypové dílně, kde se připravují a vyvíjí nové typy posilovačů brzd, žáci viděli, podrobnou montáž posilovače od základních dílů až po sestavení cele sestavy posilovače, za odborného komentáře jednotlivých úkonů.

Žákům bylo též umožněno zhlédnout technologie svařování plastů ultrazvukem a laserem. Tato technologie byla ukázána na elektrické parkovací brzdě, která se používá místo klasické ruční parkovací brzdy. Tento mechanizmus používají některé značky jako například Aston Martin nebo Land Rover. Žákům byl též ukázán test tohoto mechanismu.
 

Žáci se díky této exkurzi dozvěděli o možnosti odborné praxe, popřípadě brigády i o možnosti následného zaměstnání v nejrůznějších technických profesích.

František Kubín a Tomáš Pavlíček
 

Exkurze Continental