Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Postup našeho šachového družstva do krajského kola

Naše šachové družstvo se 7. 12. 2015 zúčastnilo Přeboru středních škol okresu Jičín v Hořicích. V loňském roce jsme vyhráli bez boje, kdy se kromě nás již žádné družstvo nepřihlásilo. Předloni naše družstvo zvítězilo nad silným družstvem Gymnázia Hořice. V letošním roce se okresního kola zúčastnila tři družstva. Kromě našeho družstva ještě Lepařovo Gymnázium Jičín a Gymnázium Nová Paka. Naše družstvo hrálo oproti minulým létům v oslabené sestavě. Mistr České republiky juniorů pro rok 2015 Tomáš Kraus a Michal Suchánek úspěšně odmaturovali, tak jsme s nimi již nemohli počítat. Přebor škol se hrál dvoukolově systémem každý s každým. Celkem se při lichém počtu družstev hrálo 6 kol. Velkým favoritem bylo Lepařovo Gymnázium z Jičína, které svoji roli potvrdilo. V něm hráli hráči, kteří hrají mužskou ligu v Jičíně a trénují je přední čeští trenéři, např. mezinárodní mistr Josef Juřek.

Naše družstvo hrálo ve složení Vojtěch Kykal, Petr Pipek, Josef Zívr, Aleš Lukášek a Martin Mazura. Družstvo Gymnázia Nová Paka jsme porazili 3:1 a 3,5 : 0,5. S družstvem Lepařova Gymnázia Jičín jsme prohráli 0:4 a remizovali 2:2. Hlavně remíza s vítězem byla velice cenná, kde se výhrami blýskli Petr a Aleš. Vojta mohl po chybě soupeře vynutit remízovou koncovku, což se bohužel nestalo. Naše družstvo skončilo s 8.5 body celkově na druhém místě, které znamená postup do Krajského kola přeboru škol v Třebechovicích. Níže jsou uvedeny jednotlivé výsledky našich hráčů:

Vojtěch Kykal – uhrál 2 body/ze 4 partií. Jeho výsledek mohl být vyšší, kdy měl s vítězi v prvním střetnutí nabídnutou remízu, kterou odmítl a prohrál. V odvetě mohl vynutit remízovou koncovku.
 

Petr Pipek – nováček v družstvu, uhrál 3 body/4 partií. Hlavně v odvetě se blýsknul velice cennou výhrou nad velmi silným soupeřem z družstva Lepařova gymnázia.
 

Josef Zívr – uhrál 0.5 bodu / 4 partií. Nedařilo se mu asi podle představ. Hrál proti silným soupeřům. Partie dobře rozehrál, ale pak ztrácel nit. Dodával našemu družstvu optimismus.
 

Aleš Lukášek – uhrál 3 body/3 partií – nejúspěšnější hráč družstva. Hrál s rozmyslem, klidně a bylo na něj spolehnutí. Při větším tréninku by z něho mohl být silný hráč.
 

Martin Mazura – uhrál 0 bodů / 1 partie. Plnil roli náhradníka družstva. Byl velice obětavý. Zahrál si partii proti silnému protivníkovi. Získal cenné zkušenosti, které může zúročit v budoucím soutěžním klání.
 

Postup do krajského kola je úspěchem. Vítěz měl o dvě třídy silnější družstvo. Remíza s ním v jednom utkání je velice cenná. Děkuji všem našim hráčům za vzornou reprezentaci školy. Nikdo z hráčů nezklamal. Doufám, že jim turnaj přinesl cenné zkušenosti, které mohou při dalším tréninku zúročovat.

Ondřej Kořínek, vedoucí družstva

Šachy okres 2015