Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Slovensko již popáté!

Dvanáct studentů 3. ročníku se ve dnech 31. května až 5. června 2015 zúčastnilo výměnné praxe, která se uskutečnila v partnerské SPŠ v Martině.

Vstřícnost a srdečnost slovenských studentů a vychovatelů, profesionalita vyučujících, to vše jsme zažívali každý den. Tamější škola se snaží udržet kredit moderní technické školy, a proto spolupracuje s řadou firem nejen v regionu Turca, ale i v celém Slovensku. My jsme se seznámili v odborných učebnách pod dohledem zkušených pedagogů s možnostmi slovenských studentů rozvíjet své teoretické znalosti a praktické dovednosti. Programovali jsme x51 v jazyku C (Ing. Jadroň), modelovali v 3 D (Ing. Matejíček), tvořili webové stránky (Ing. Huňorová), či pracovali s tablety v programu Edulab (Ing. Čiljak) a ověřovali znalosti technické angličtiny (Mgr. Kušnierová). V dílnách jsme vykonali několikahodinovou praxi (Mgr. Vanko), pozorně jsme sledovali využívaní robotů ve výuce Ing. Kováčik).

Jednotlivá odpoledne jsme trávili prohlídkou města, které je centrem národní kultury Slováků. Zhlédli jsme jak národní kulturní památky – budovu Matice slovenské, Slovenské národní muzeum, Národní hřbitov, tak kulturní památky – Turčanskou galerii, Divadlo SNP, Slovenskou národní knihovnu, katolický a evangelický kostel atd. Navštívili jsme také Muzeum slovenské vesnice v Jahodnických lesích, kde jsou shromážděny obytné, hospodářské, společenské, církevní a technické stavby z Oravy, Turca, Liptova a Kysúc.

Večery byly ve znamení sportovních zápasů ve florbalu, basketbalu či volejbalu (vychovatelé DM).

Vyvrcholením pobytu byl určitě celodenní výlet do Vysokých Tater ( PaeDr. Malinovský). Zubačka nás vyvezla ze stanice Štrba ke Štrbskému plesu, odkud jsme kamenitými chodníčky stoupali k Popradskému plesu. Výhledy byly nádherné!

Posezení u ohně, poslech hudby, rozhovory s novými kamarády či kamarádkami ukončily vydařenou několikadenní výměnu na Slovensku. Velký dík patří všem, kteří se zasloužili o nezapomenutelnou atmosféru.

PhDr. I. Bílková, Dis. F. Kubín
 

Partnerství se Slovenskem Partnerství se Slovenskem
Partnerství se Slovenskem Partnerství se Slovenskem
Partnerství se Slovenskem Partnerství se Slovenskem