Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Exkurze – IQ landia Liberec – Ještěd

 

Dne 22. dubna 2015 navštívily třídy učebních oborů Obráběč kovů a Strojní mechanik, společně v doprovodu se svými mistry odborného výcviku libereckou iQ LANDII. Exkurze se uskutečnila v rámci projektu Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Královéhradeckém kraji. Součástí prohlídky celého areálu byla i ukázka chemických pokusů a zajímavý program v 3D planetáriu – hvězdy a souhvězdí, včetně filmu cestování do vesmíru.

Hlavní pozornost studentů i pedagogického doprovodu však upoutaly expozice umístěné v jednotlivých patrech areálu, pět nadzemních a jedno podzemní. Expozice jsou tematicky zaměřené na různé oblasti fyziky a přírodovědy. Největším kladem a lákadlem pro studenty jsou interaktivní exponáty, kde si návštěvníci mohou sami vyzkoušet, působení některých fyzikálních jevů či na názorných ukázkách pozorovat některé přírodní jevy. Vzhledem k rozsahu expozic nebylo možno navštívit vše, ale každý si jistě našel oblast, která ho nejvíce zajímala.

Druhá část exkurze směřovala na vysílač Ještěd, který je dominantou Libereckého kraje. V nadmořské výšce 1012 m.n.m. jsme měli možnost shlédnout krásné panorama Liberce. Počasí nám moc nepřálo, nebyla nejlepší viditelnost, ale všem se tento výstup líbil.

František Kubín
 

iqlandia iqlandia