Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Mistrovství ČR školních týmů 2015

Ve dnech 30. 3. 2015 a 31. 3. 2015 se naše šachové družstvo zúčastnilo Mistrovství ČR školních týmů v šachu v Ústí nad Labem. Naším cílem bylo vylepšení loňského 14. místa, které bylo úspěšné. Ještě před turnajem, díky Tomáši Krausovi, dostala naše škola skvělou reklamu (viz obrázek s komentářem) na nejnavštěvovanějším šachovém webu v České republice – http://www.nss.cz/dve-finale-republiky-skol-s-on-line
 

Tomáš Kraus

Naše družstvo bylo téměř v identické sestavě jako v loňském roce, jen již úspěšně odmaturovaného Michala Palounka nahradil Josef Zívr. V loňském roce bylo naše družstvo nasazené jako 9. Letos jsme na tom byli trochu hůře, byli jsme nasazení až jako 17.

I přes horší nasazení, se nám cíl podařilo splnit, kde jsme letos skončili na velmi pěkném 12. místě z 32 týmů. Cesta k němu ale byla diametrálně odlišná než v loňském roce, v kterém jsme hráli s převážně hůře nasazenými týmy, než jsme byli sami.

Jen pro připomenutí, hrají proti sobě vždy 4 hráči z každého ze dvou týmů, kde výhra jednoho hráče se počítá 1 bodem pro družstvo, remíza 0,5 bodem a prohra 0. Turnaj se hrál olympijským systémem, tj. do konečného pořadí se nepočítá výhra družstva, ale součet bodů jednotlivých hráčů. I když se výhra družstva nepočítá, v turnaji se nám povedlo několik překvapivých a velice dobrých výsledků. Hráli jsme převážně s daleko výše nasazenými týmy (nasazení je dáno průměrem výkonosti každého týmu): s týmem nasazeným číslem 1 (remizovali jsme 2:2), č. 4 (prohráli jsme 3:1), č. 5 (prohráli jsme 3:1), č. 7 (vyhráli jsme 2,5 : 1,5), č. 9 (vyhráli jsme 3:1), č. 12 (prohráli jsme 2,5:1,5). S níže nasazenými týmy jsme hráli takto: č. 20 (remizovali jsme 2:2), č. 21 (vyhráli jsme 3:1), č. 25 (vyhráli jsme 3:1). S celkovými vítězi turnaje (nasazeni jako číslo 1) jsme hráli již v prvním kole, kdy nescházelo moc a místo remízy 2:2 jsme je porazili 3:1, kde o nedotažení partie rozhodovalo málo času našeho hráče. Celkově třetí tým jsme porazili 2,5 : 1,5, což byl také husarský kousek. Třešničkou na dortu pro náš velmi dobrý celkový výsledek bylo vyhlášení Tomáše Krause nejlepším hráčem na 1. šachovnici (na ni bývají nejlepší hráči z každého družstva), kde jako jediný v turnaji uhrál 9/9 (100 %). V několika partiích jsem neměl z jeho hry dobrý pocit, ale Tomáš měl vše důkladně rozmyšlené a soupeře víceméně přehrával. Další naši hráči si vedli následovně:

Vojtěch Kykal v prvním kole porazil daleko silnějšího hráče, ale v dalších utkáních prvního dne se mu přestalo dařit. I když jeho partie byly bojovné, tak mu v nich scházelo kousek štěstí. Po večerním rozhovoru s Vojtou a mým doporučením na změnu stylu hry se mu další den dařilo podstatně lépe. Uhrál celkem 3 body z 9 utkání. Při změnu stylu hry a píli může být jeho hra ještě silnější. Hrál s o něco silnějšími soupeři, než bylo jeho hodnocení.

Michal Suchánek sehrál velice dobrý turnaj, bylo na něj spolehnutí, uhrál 5 bodů z 9 partií. Soupeře měl v průměru o 200 bodů silnějších, než je on sám. Hrál bojovně, pokud bude na sobě dále pracovat, může z něho být velice silný hráč. V některých partiích se od něj i odvrátilo štěstí, kdy soupeře přehrál, ale nedostatek času způsobil, že partii nedotáhl do vítězného konce. Jeho bodový zisk mohl být i daleko větší.

Josef Zívr hrál se soupeři v průměru o 300 bodů silnějšími. Byl to jeho první turnaj na mistrovství, tak v některých partiích zaplatil nováčkovskou daň. Uhrál 2 body z 9 partií, ve spoustě zápasů rozehrál partii výtečně, ale v závěru partií již ztrácel. Pokud bude na sobě dále pracovat, může z něj být také silný hráč.

V poslední den byl mezi jednotlivými koly program zpestřen vystoupeními gymnastických kroužků. Akce byla velice dobře uspořádána, pořadatelé odvedli skvělou práci. Děkuji všem reprezentantům naší školy za výborný přístup i výsledky. Odehráli jsme velice dobrý turnaj. Kdyby každý z hráčů kromě Tomáše Krause v jedné své partii zvítězil, dělili bychom se o třetí místo, protože tak málo nám scházelo na bednu – od třetího místa nás dělily pouhé 3 body. Výsledky můžete nalézt v odkazu –
http://chess-results.com/tnr164576.aspx?lan=5&art=0&rd=9&wi=821

Ondřej Kořínek

Mistrovství ČR školních týmů 2015 Mistrovství ČR školních týmů 2015
Mistrovství ČR školních týmů 2015 Mistrovství ČR školních týmů 2015