Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Exkurze – Letiště Václava Havla Praha 24. 3. 2015

V rámci exkurze pořádané Letištěm Praha jsme měli příležitost poznat pracovní zázemí mnoha zajímavých profesí a místa, kam se cestující běžně nedostanou. Seznámili jsme se zblízka s nejlepším letištěm střední a východní Evropy.

Vstoupili jsme do původního terminálu Letiště Praha, který byl uveden do provozu v roce 1937 a Ing. Arch. Adolf Benš za architektonické řešení odbavovací budovy získal na Světové výstavě v Paříži ve stejném roce zlatou medaili. Je smutné, že současný majitel budovy, Ministerstvo obrany České republiky, nedokáže tento stavební skvost rekonstruovat. Vstup do naší vlasti se tak pro časté vládní delegace z jiných zemí nestává příliš důstojným.

Následnou část exkurze jsme absolvovali autobusem po ploše letiště. Byli jsme svědky provozu a shonu na odbavovacích plochách, seznámili jsme se s dráhovým systémem a dostali jsme se do těsné blízkosti fascinujících strojů – letadel. Z několika desítek metrů jsme sledovali starty a přistání různých typů letadel, poznali jsme letecké společnosti. Projížděli jsme kolem prstů Terminálu 1, který byl uveden do provozu v roce 1968 a 1997, a novějšího Terminálu 2, vyhodnocen jako nejlepší Dopravní stavba roku 2005.

Měli jsme možnost navštívit nejmodernější Záchrannou požární stanici letiště v České republice. Seznámili jsme se s letištní hasičskou technikou, viděli jsme techniku v akci a slyšeli informace o činnosti hasičů od jednoho z nich.
Načerpali jsme nejen atmosféru dálek, ale nechali jsme se inspirovat tímto místem a odborníky k poznávání a objevování nového. Strhující byl i výklad průvodce, bývalého pilota.

František Kubín a Irena Bílková
 

Exkurze letiště V. Havla Exkurze letiště V. Havla
Exkurze letiště V. Havla Exkurze letiště V. Havla
Exkurze letiště V. Havla Exkurze letiště V. Havla