Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Návštěva Štorchova muzea

Eduard Štorch

V Ostroměři se roku 1878 narodil Eduard Štorch, jeden z nejvýznamnějších historiků, pedagogů a spisovatelů v Čechách. Eduard Štorch se mezi lidmi proslavil jako autor děl z pravěkého období (U veliké řeky, Bronzový poklad, Osada Havranů, Minehava). Jeho knihy ilustroval Zdeněk Burian a některé příběhy zfilmoval režisér Karel Zeman. Eduard Štorch žil pestrým životem, což dokazují profese, kterými prošel. Eduard Štorch zemřel roku 1956 ve věku nedožitých 78 let.

Návštěva Štorchova muzea v Ostroměři

 

Dne 16. 11. 2006 jsme jeli vlakem do Ostroměře. Do vlaku jsme nastoupili na vlakovém nádraží v Jičíně. Jízda trvala asi půl hodiny. Během této jízdy jsme se bavili na různá témata (život, sport, příroda). Po příjezdu do Ostroměře jsme se vydali k Štorchovu muzeu. V muzeu nás přivítala starší paní, která nás provedla výstavou. O Štorchově životě jsme se dozvěděli mnoho zajímavých věcí. Na výstavě byly vystaveny spisovatelovy knihy, autorův nábytek, jeho výtvory a mnoho dalších zajímavostí. Ke konci prohlídky jsme shlédli menší dokument o Eduardu Štorchovi a Ostroměři. Když  prohlídka skončila, vydali jsme se zpět na vlakovou zastávku, naskákali jsme do vlaku a jeli do Jičína.

Myslím, že jsme se dozvěděli spoustu věcí jak o Štorchově životě, tak i o jeho dílech. Prohlídka byla zajímavá a pokud budeme mít možnost, určitě bychom se rádi podívali i jinam.

 

Pavel Svoboda, student třídy S1B