Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Z naší účasti na Mistrovství ČR v šachu školních družstev

Ve dnech 15. a 16. 4. 2014 se naše družstvo zúčastnilo Mistrovství ČR školních družstev, které se konalo u Nového města na Moravě v hotelu Karla. V tomto hotelu byla ubytována při Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě v roce 2013 běloruská hvězda Daria Domracheva, která na letošní Olympiádě v Soči získala 3 zlaté medaile a stala se jednou z největších hvězd her.

Ve středu měl do Jičína přijet pan prezident, kterého jsme vzhledem k probíhajícímu turnaji, nemohli stihnout. Povedlo se nám to ale málem při cestě v Hradci Králové, když jsme ho o 30 minut těsně minuli. Kromě sněžení a skoro vánoční atmosféry nás při cestě žádné další překvapení nečekalo. Při příjezdu nás čekal menší šok, protože jsme byli ubytováni jinde, než jsem požadoval a složení na pokojích bylo také jiné. Museli jsme do hrací místnosti dojíždět asi 1 kilometr.

Naše družstvo hrálo ve složení Tomáš Kraus, Vojtěch Kykal, Michal Suchánek a Michal Palounek. Tomáš Kraus se po turnaji zúčastnil otevřeného mistrovství České republiky mužů, na kterém si vedl skvělým způsobem, když skončil na vynikajícím 23. místě a uhrál si normu mezinárodního mistra. I forma ostatních hráčů vypadala velice dobře, když například Vojta Kykal na dubnovém turnaji o Lhoteckého krále obsadil vynikající 3. místo.

V turnaji jsme převážně hráli s gymnázii z různých koutů naší republiky. Namátkově zmíním Gymnázium Plzeň, Gymnázium Tábor nebo Gymnáziem Jihlava. Sehráli jsme také pikantní souboj se SPŠ Pardubice, kde jsme byli s jejím vedoucím společně ubytováni na jednom pokoji. Jednalo se tudíž o takové malé derby. Při jednotlivých kolech byla vidět typická situace. Na prvních dvou šachovnicích máme ELOvou převahu, což protivníci kompenzují stejnou situací na zadních šachovnicích. Nejlepší naše utkání bylo paradoxně bohužel to úplně první, kdy jsme vyhráli 3,5 : 0,5. Ve třetím kole jsme dostali první nasazený tým, který obhajoval loňské první místo. Bohužel jsme prohráli 4 : 0. V tomto utkání ztratil body jedinkrát v celém turnaji Tomáš Kraus, který patřil k nejlepším hráčům mistrovství. Pouze slabší los družstva ho připravil o individuální ocenění pro nejlepšího hráče na 1. šachovnici, když dosáhl úctyhodných 8 bodů z 9 partií, stejně jako hráč z vítězného družstva z Gymnázia Brno. Jinak jsme v turnaji střídali slabší chvilky se silnějšími, když jsme těsně vyhráli nebo prohráli. Malé derby, o kterém jsem se zmiňoval výše, jsme naštěstí těsně vyhráli 🙂 Kluci hráli celkem dobře, každému se povedla alespoň jedna partie, když např. Michal Suchánek vyhrál studiově koncovku v posledním kole, za kterou by se nemusel stydět ani lecjaký šachový velmistr a tím zachránil solidní umístění. Zklamal mě ovšem přístup jednoho hráče, který své slabší soupeře trochu podceňoval, hrál velice rychle, a i když dosáhl vyhraných postavení, tak partie kvůli zbrklosti kazil a připravil sebe i družstvo o lepší výsledek. Doufám, že se do budoucích turnajů poučí a i díky těmto chybám se z něj stane ještě silnější hráč.

Bodovalo se olympijským způsobem. Sčítaly se do výsledku body všech hráčů. Je to trochu paradoxní, protože by se mohly ve fotbale počítat vstřelené góly a ne body za vítězství.

Celkově jsme skončili na celkem slušném 14. místě, kde nás 3 body dělili od první pětky. Tyto body jsme ale na šachovnici měli a i lehká smůla nás tak připravila o ještě lepší umístění. Veliká škoda, protože jsme minimálně na 7 místo měli. Tomáš uhrál 8 bodů / 9 partií, Vojta 4 / 9, Michal Suchánek 4 / 9 a Michal Palounek 2 / 9. Kluci ale získali cenné zkušenosti, které se jim v jejich dalším šachovém růstu budou jistojistě hodit. Při odjezdu nás již čekalo jarní počasí plné sluníčka, takže cesta ubíhala rychleji. Všem hráčům děkuji za vzornou reprezentaci školy a slušné vystupování, kterým se všichni prezentovali. Doufám, že si z turnaje kluci kromě diplomu něco odnesli:-)