Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Krajský přebor čtyřčlenných družstev středních škol v šachu

Dne 23. 1. 2014 se v Třebechovicích konalo krajské kolo čtyřčlenných družstev středních škol v šachu. Zastoupení měla i naše škola, když jsme v okresním kole porazili silné družstvo Gymnázia Hořice. Naše sestava se skládala z hráčů: Tomáš Kraus, Vojtěch Kykal, Michal Palounek, Michal Suchnek a Josef Zívr. Konkurence na krajském kole byla opět vysoká, vždyť mezi adepty na vítězství byla škola Gymnázia Nový Bydžov, která v nezměněné sestavě skončila v loňském roce v republikovém finále na 5. místě a družstvo Gymnázia Hořice, které v loňském roce skončilo na republikovém finále dokonce na 3. místě.

Naše družstvo se řadilo ke spolufavoritům, vždyť jsme měli na první šachovnici Tomáše Krause, účastníka mistrovství Evropy hráčů do 18 let. Takového hráče by chtěl mít ve družstvu každý vedoucí. Hrálo se olympijským způsobem, sčítaly se body jednotlivých hráčů, vítězství družstva se nepočítalo. Výhodou tohoto hodnocení je větší spravedlivost, protože se zvýhodňuje hlavně vyrovnanost družstva. Stojí ale za úvahu, jestli je tento systém opravdu dobrý, protože kdyby ve fotbale nebo v hokeji nerozhodovaly body ale skóre, bylo by to jistě pro mnohé dost nepochopitelné…

Právě naše družstvo mělo drobný handicap oproti ostatním družstvům, která byla podle soupisek vyrovnanější. Naším cílem bylo skončit do druhého místa, protože to by nám zajistilo účast na republikovém kole. V prvním kole naše družstvo čekal menší šok, když na druhé šachovnici zaváhal Vojta Kykal s mistryní ČR do 16 let. Tato prohra ale měla na Vojtu pozitivní efekt, když v dalším průběhu neztratil ani bod. Ostatní hráči v pohodě vyhráli. Ve druhém kole jsme hráli s velice těžkým soupeřem, Gymnáziem Hořice. Opět jsme vyhráli 3:1, když Michal Suchánek vyhrál remízovou koncovku nestejných střelců. Na tomto hráči je vidět přehled v koncovkách. Jedním z důvodů je jeho účast v šachovém kroužku na naší škole, kde se právě více zaměřujeme na koncovky, v nichž se říká, že se pozná skutečná síla družstva. Nový Bydžov první 2 kola vyhrál jasně 4:0 a byl 2 body před námi. S Novým Bydžovem jsme hráli ve čtvrtém kole, kde jsme spolehlivě vyhráli na prvních 2 stolech, na třetím remizoval Michal Suchánek. Michalu Palounkovi se partie příliš nepovedla, tak jsem se po zralé úvaze rozhodl, že i vítězná sestava se musí změnit a další kolo dostal Michal volno a zaskočil za něj Josef Zívr. Tento tah se ukázal jako klíčový, protože Michal si odpočinul, spadl z něho tlak nepovedené partie a do konce turnaje již vše vyhrál! I když jsme porazili Nový Bydžov, tak právě kvůli lepšímu skóre součtu výsledků jednotlivých hráčů bylo toto družstvo stále před námi. My jsme se hlavně dívali v tuto chvíli na udržení druhého místa, protože za námi stále byla silná družstva Hořic a Gymnázia Rychnova nad Kněžnou.

Před předposledním kolem jsme měli ztrátu 2 body na Nový Bydžov a náskok 3 bodů na následující soupeře. Úkol zněl jasně, pokusit se vyhrát co nejvyšším rozdílem a spoléhat, že Nový Bydžov zaváhá. Naše družstvo vyhrálo 4:0 a Nový Bydžov zaváhal, vyhrál „jen“ 3:1, takže do posledního kola jsme šli se ztrátou pouze jednoho bodu. Předpokládal jsem, že i když Nový Bydžov hraje s dosud třetím týmem, první místo si ujít nenechá. Naše družstvo hrálo s posledním, kde jsme rychle vedli 3:0. Michal Palounek měl horší pozici, soupeř pospíchal na vlak a nabídl remízu. V dosavadním průběhu se však choval velice nesportovně, kdy partii nahlas komentoval a říkal našemu hráči, ať se vzdá. Po těchto zkušenostech jsem i s možností prohry nechal našeho hráče dál hrát. Nakonec se vyplatilo, protože soupeř se vzdal, vyhráli jsme 4:0 a čekali, jak dopadne Nový Bydžov. Remizoval 2:2, takže jsme se nakonec stali zaslouženými vítězi. Vždyť jsme všechny družstva porazili a nakonec k nám byla nakloněna i štěstěna, že jsme vyhráli i na skóre. Úspěch je to veliký, ale trochu mě mrzelo, že pořadatelé nedávali hráčům medaile, když se jednalo o již poměrně důležité krajské kolo, což mohu posoudit ze svých bohatých šachových zkušeností z různých turnajů. Tímto triumfem jsme si zajistili účast na republikovém kole. Doufám, že kluci neusnou na vavřínech, budou se věnovat šachům i nadále a v tom případě by tento úspěch nemusel zůstat ojedinělým. Chtěl bych všem hráčům poděkovat za příkladnou reprezentaci školy a závěrem bych se ještě rád zmínil o výkonech našich hráčů.

Tomáš Kraus 7 bodů ze 7 partií – všechny protihráče porážel s přehledem, klíčový hráč a jistý bod pro družstvo, bez něho bychom nevyhráli

Vojtěch Kykal – 6bodů/7parií – po prvním kole z něho spadla nervozita a další bod již neztratil, velice silný hráč a opora družstva

Michal Palounek – 4 body/6 partií – Po malé rošádě (2x prohra) mu odpočinek a energetický nápoj prospěl. Příkladně bojoval, uhrál velice důležité body. Obětavý člen – jel na turnaj téměř 100 km.

Michal Suchánek – 5bodů / 7 partií – Stálice, ani jednou neprohrál, silnější soupeře v pohodě udržel, jeho síla je v koncovkách

Josef Zívr – 0 bodů / 1 partie – I když Pepa bodově nepřispěl, hlavně on měl zásluhu na vítězství v okresním kole. V krajském kole dodával spoluhráčům optimismus, povzbuzoval je a jeho přístup je příkladný.

Tímto skvělým výkonem našeho družstva jsme se probojovali na Mistrovství České republiky školních týmů středních škol, které se uskuteční ve dnech 15. až 16. dubna 2014 v Novém Městě na Moravě, kde konkurence bude již veliká. Doufám, že tento skvělý výsledek naší školy přiláká i další zájemce do šachového kroužku na naší škole, které rád uvítám a jsem připraven jim předat své bohaté šachové zkušenosti.